"За мен това е абсолютно недопустимо и трудно обяснимо, това поведение е леко шизофренно, не може да претендираш, че си за демокрация и за върховенство на закона, да използваш средства и уличен натиск срещу законови процедури и законови органи.
Използват недемократични извънзаконови средства, за да се докопат до властта. Не чух нито един професионален аргумент срещу кандидатурата, срещу която протестират, аргументите са чисто политически."
Така коментира в предаването "Офанзива" на Канал 3 протестите срещу кандидатурата на Иван Гешев следователят Ясен Тодоров, бивш член на ВСС и бивш шеф на етичната комисия в съвета.
"Аз бях против това разделяне на ВСС, а това разделение всъщност реши издигането на един кандидат. Сега те викат на улицата, а това е резултата от техните действия, оябсни Тодоров, като припомни, че разделянето на ВСС на съдийски и прокурорска колегия е по предложение на Христо Иванов, докато бе правосъден министър, който от друга страна е свързан с инициатива "Правосъдие за всеки", организатори на част от протестите.
"За мен е много учудващо, че се неглижира от големите медии, ако той е достоверен, че има призив за сваляне от власт на легитимно избраните органи. Тя казва, че на 12 всичко е позволено, това означава, че може да ескалира напрежение.", коментира Тодоров сигнала срещу Десислава Иванчева, според който тя подготвяла преврат срещу властта.
"Членовете на настоящият ВСС не вярвам да се поддат на този натиск", предположи Тодоров.
По повод практиката напоследък на прокуратурата да разпространява част от доказателствата по делата, които се разследват, той предположи, че прокуратурата е преценила, че обществото трябва да бъде информирано, то не е забранено по закон и не трябва да бъдат нарушени правата на обвиняемия. Обществото трябва да бъде информирано и да не приема нещата на сляпо доверие.
"Тезата за безконтролната прокуратура са митове и легенди, прокуратурата се контролира именно от съда, почти всички прокурорски актове подлежат на съдебен контрол, същото така главния прокурор може да бъде разследван", каза още Тодоров.
Според следователят, ще бъде голяма грешка ако се премахне съкратеното съдебно следствие. Той обясни, че може да има три варианта, да се запази съкрътеното съдебно следствие, но да се запази високото наказание при тежките престъпления. Трябва да отпадне забраната да се налага най-тежкото наказание до живот без право на замяна за лица, които не подлежат на превъзпитание.