Новият здравен модел няма да наложи да плащаме повече. Ако не ни харесва обслужването просто ще отидем в друт осигурителен фонд. Това каза пред БТВ д-р Стойчо Кацаров, бивши зам.-министър на здравеопазването по повод представянето на новия здравен модел, който предвижда демонополизация на здравната каса.
"Административната обработка на документи винаги зависи от такса", каза специалистът по здравен мениджмънт Аркади Шарков. "По данни на ЕК доплащаме 65% за лекарства, доболничната помощ е 15-20% , а за болнична едва 9%", каза Шарков.
Според вицепрезидента на КНСБ Иван Кокалов новият модел е за богати нации. "Никакви доплащания няма да гарантират здравеопазване за голяма част от нацията. Това, че ще сменим даден фонд не означава, че ще получим по-качествено здравеопазване", категоричен е Кокалов като добави, че касата е имала резерв от 1,2 млрд. лв., който изчезнал и когато нямало пари НЗОК се обръща към бюджета.
"Ще има общо седем фонда, заради ограничението на зпазара да бъдат допускани само фондове с 1 млн. осигурени. Спомняте ли си, когато в България имаше само един мобилен оператор и какви бяха цените. Това е същото", каза Кацаров. "Това не е удачен пример", възрази Кокалов. "Ако няма солидарност на този модел, фондът ще фалира веднага, абсурдно е да се говори за конкуренция. Фондовете ще избират пациенти с високи доходи, а всичко останало ще отиде в НЗОК", добави Кокалов.
"Изрично забранено за подбор на пациенти според доходи", каза Кацаров и добави, че заради тази цел ще се създаде уравнителен фонд. "От какво ще печелят фондовете при положение, че в пътеките няма перо печалба. Фондовете ще минимизират услугите, за да се стигне до печалба по пътеките. Зрравният министър е този, който ще прави тези пакети", заяви Кокалов. В отговор Кацаров каза, че основният пакет в Холандия се определят от преговори между лекарските организации и пациентските организации без присъствието на политиците.