"Манолова като че ли сгреши оптиката на кампанията си. От обявяването на кандидатурата си до самия край тя говореше единствено на привържениците на “Демократична България”. На събитията си беше съпровождана от лица като Димитър Делчев и Настимир Ананиев, които се числят към представителите на тази общност". Това каза в интервю за 24 часа политологът от Тренд Димитър Ганев в коментар за изборните резултати.
"Дистанцирането ѝ от БСП беше видимо през цялото време. Изглеждаше така, сякаш се срамува от подкрепата на столетницата и като че ли подцени ситуацията, мислейки си, че БСП са в кърпа вързани. Не забелязах в нито един момент да се обърне към левите симпатизанти. А привържениците на БСП са специфична общност. За тях лоялността към партията е много по-силна, отколкото пристрастието им към която и да е отделна личност. Дори на Първанов, който е бил председател на партията и два мандата държавен глава, не му беше даден шанс", отчита политологът.
"Надали Манолова ще е тази, която ще успее да разцепи БСП, ако направи нова партия. Такива опити са правени много, но всички завършват с крах. А това, че симпатизантите на “Демократична България” и Бонев я припознаха донякъде на втория тур, не значи, че ще гласуват за евентуална нейна партия. Правилният ход на този етап би бил Манолова да отстъпи крачка назад поне за няколко месеца и съобразно политическата ситуация да мисли къде може да се впише най-добре", препоръчва Ганев.
В анализ на поведението на Мая Манолова политологът отчита, че тя успява да направи пробив сред демократичната общност на балотажа, но далеч не успява да мобилизира напълно левицата. "За да го докажа, ще се аргументирам с някои числа. На изборите за Европейски парламент в София БСП успя да спечели 83 хиляди гласа при 30% активност, докато листата за общински съветници на социалистите на първия тур на местните избори събра 73 хиляди гласа при 40% активност. Или с други думи – част от електората на БСП просто не е излязъл да гласува на местните избори. Причината ми се вижда само една – обида у част от червените, че Манолова не искаше да се идентифицира с тях", мотивира се Ганев.
"ГЕРБ удържа доминиращата си позиция в местната власт. Въпреки пробивите по места, основната управляваща партия показа, че продължава да е жизнена, като се има предвид първата ѝ позиция почти навсякъде като подадени гласове за общински листи. В областните градове, където ГЕРБ загуби кметския пост, трябва да мисли за кадрови промени. Очевидно по места имаше недоволство от местните лидери и кандидати, което събуди съвсем логичен наказателен вот. При БСП сравнението между резултата на местния вот през 2015 и 2019 г. определено е позитивно. Тук обаче трябва да се има предвид нещо много важно. Базата от 2015 г. е много ниска. Да си го кажем направо – през 2015 г. нула кметове на областни градове. Всеки пробив щеше да е успех. През 2015 г. социалистите бяха на дъното на своята подкрепа", мотивира се Ганев.