"Мисля, че всички ние видяхме, и медии, и наблюдатели, и граждани, които звъняха на нашия телефон, и купуване и предлагане на гласове, щом има пазар на гласове, има две страни в този процес."
Това обясни в предаването "Още от деня" по БНТ Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници", които бяха наблюдатели на местните избори.
"Тази технология отказва голяма част от гражданите да гласуват, на този вот най-голямата партия беше на гражданите, които не гласуваха. В този пазар няма невинни. Сенчестият бизнес позволява подобни явления", обясни още Славов.
Той поясни, че въпросът за купуването на гласовете е въпрос на житейска нагласа, както се събират билки в определен сезон, по същия начин се очакват и изборите, където се очаква нещо насреща, цената доста се качи, някъде се споменава 200 лева за глас. Всички тези фирми за предоставяне на заеми, обвързването им с изборите, задържането на документи за самоличност, могат да мотивират по-неплатежоспособните граждани, посочи Славов.
"Наказаталентото произвоство за купуването на гласове се развива на местно ниво. МВР навремето имаше един почин да командирова служители, които да разследвата такива престъпления по време на избори. Разследването може да бъде изведено на местно ниво и резултатите вероятно ще бъдат други", отбеляза директорът на "Прозрачност без граници".
"Огромен брой недействителни бюлетини, каквото и да кажем, ще спекулираме. ЦИК в предходния й състав беше настойчива в отказите си където има недействителни бюлатини, тези чували да бъдат отворени и да се види защо, каква е причината. В момента можем да говорим всичко за причината за това явление, като започнем от неграмотните избиратели. От друга страна можем да спекулираме дали СИК са били добронамерени", каза още Славов.
Не зная дали Мая Манолова има основание да иска касиране на изборите. Има нужда от такъв разговор за изборите при президента, но в много по-широк формат, с гражданските организации и академичната общност.