България може да бъде врата за Ливан към Европейския съюз, а близкоизточната държава - врата за страната ни към региона на Близкия изток. Това посочи президентът Румен Радев след разговор в Бейрут с ливанския си колега Мишел Аун, предаде БНР.
Двамата обсъдиха възможностите за активизиране на икономическите връзки между двете страни и проблема с миграцията.
"България настоява Европа да се ангажира по-дълбоко с проблемите на страните на произход и на транзит на бежанците", посочи Радев:
"Защото само финансовата подкрепа, да, тя е много важна, но не е достатъчна. Европа трябва да се ангажира повече с гарантиране на сигурността и стабилността в региона".
Президентът на Ливан Мишел Аун, чиято страна се превърна в дом за над 1 млн. сирийци, в която всеки четвърти е бежанец, подчерта, че трябва да се търси решение на проблема:
"Острите проблеми все още не са ви достигнали. Боим се обаче, че ако нещата продължат тук, в Ливан, ако продължи тази криза, някои от сирийците и палестинците ще бъдат принудени да се насочат към Европа, а това означава и прехвърляне на проблемите".
"175 млн. долара е стокообменът между двете държави, но ще се търсят нови форми на икономическо сътрудничество", посочи Радев.
Радев и Аун обсъдиха възможностите за откриване на директна въздушна линия между двете държави.
Президентът Румен Радев започна официални визити в Ливан и в Катар, които ще продължат до 12-и април.
Българският президент ще открие ливанско-български бизнес форум, а по-късно ще разговаря ще премиера на Ливан Саад Харири и с председателя на парламента Набих Берри. Румен Радев ще се срещне и с българи, които живеят в Бейрут.
От 10-и до 12-и април президентът ще бъде на официално посещение в Доха по покана на емира на Катар шейх Тамим бин Хамад ат Тани. Сред темите на разговорите в Доха ще са съвместни проекти във високотехнологични сектори, задълбочаване на партньорството между България и Катар в областта на енергетиката, иновациите и инфраструктурата.