На местния вот вероятно ще гласуват много повече хора отколкото на европейските избори, каза социологът Евелина Славкова от "Тренд" пред БНР. Високата избирателна активност на местни избори е традиционна, допълва тя.
Според нея в местните избори има много сериозен политически заряд. "Кметът е по-близо до хората и за това интересът е по-голям. В голямата част от населените места могат да се очакват изненади", каза още Славкова. Тя допълни, че не е добре да се говори за предрешеност на изборите, защото това демотивира хората да гласуват, макар да има места, на които резултат е почти ясен.
Относно арестите за търговия с гласове в Несебър, Славкова подчерта: „Такъв тип арести оказват само положително влияние върху избирателите и в подкрепа на този, който ги е арестувал. Българското общество е репресивно. За тях ареста на политик, бизнесмен се приема много положително, независимо дали този човек е сгрешил или не“.
Тя посочи и данните от последното проучване на центъра, направено по поръчка на в. „24 часа“. Допитването е реализирано в периода 1-10 октомври 2019 г. и е сред 1000 души:
„20% от българите посочват, че за тях е важно главният прокурор да не бъде корумпиран и подкупен. 19% искат да е честен и коректен. 9% искат да е с опит и да разбира от работата си“.
Българите отново гледат моралните качества, когато избират кмет на населеното си място, отбеляза Славкова.
По отношение на кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор и протестите в София срещу избора му, тя коментира:
„В страната наблюдаваме дистанция от темата. Хората не могат да разберат какъв е същественият проблем при избора на главен прокурор. Те не могат да разберат, защото не могат да разберат механизма за избор. Това е една от основните проблемни точки, която се отчита. Другата проблемна точка е, че е трудно за по-голямата част от българското общество да разберат какво е влиянието и значението от това кой е главен прокурор върху техния косвен живот или пряко. Протестите са локални, подкрепени най-вече в София. В останалите градове не сме индикирали или изобщо не е имало такива протести. Това също ощетява протестиращите, защото ги поставя под определени знаци, поставя ги под определена общност, която се бори срещу неща, които хората не разбират“.