Централната избирателна комисия остави без разглеждане сигнала на Десислав Чуколов – началник на предизборния щаб на ПП „Атака“, срещу писмо до ПП „Атака“ за отказ за участие в Българската национална телевизия.
Решението от ЦИК е от днес, след като Чуколов е подал сигнал във връзка с получено писмо от генералния директор на БНТ, с което се отправя молба до ПП „Атака“ за посочване на участник, различен от господин Волен Сидеров, в предаването „Панорама“, което е излъчено на 04.10.2019 г.
В сигнала се сочи, че кандидат за кмет на ПП „Атака“ за гр. София е господин Волен Сидеров и ПП „Атака“ желае медийно да бъде представен той с цел представянето на политическите възгледи на партията за целите на местното управление. В допълнение ПП „Атака“ сочи, че е подписала Споразумението и допълнителното Споразумение към него с Българската национална телевизия, в съответствие с което кандидатът за кмет на гр. София на ПП „Атака“ Волен Сидеров има законово и договорно право да участва в предаването „Панорама“.
Върховния административен съд (ВАС) отмени решение на ЦИК от 4 октомври по казуса.
В мотивите ВАС е приел, че отмененото решение на Централната избирателна комисия е незаконосъобразно и издадено при допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила по чл. 59, ал. 2, т. 4 от АПК, изразяващо се в липса на фактически и правни основания за издаването на административния акт.
Сочените нарушения се отнасят до неизяснена фактическа обстановка при постановяване на решението и липса на конкретни правни основания за издаването на административния акт.
В изпълнение на задължителните указания на ВАС Централната избирателна комисия изиска от генералния директор на БНТ решението на Управителния съвет и писмо, изпратено до Пресцентъра на ПП „Атака“, с които е отказано участието на Волен Сидеров в предаването „Панорама“ на 04.10.2019 г. Според решението на УС на БНТ господин Волен Сидеров е нарушил чл. 189, ал. 3 ИК, а именно правилото за зачитане на равнопоставеност и значимост на кандидатите в предизборната кампания, съгласно правилата, приети с Решение № 796-МИ от 27.08.2019 г. на ЦИК и неспазване на регламента за провеждане на диспути, определен в Споразумението.
В днешното си заседания ЦИК е установила, че по силата на чл. 9 от Закона за задълженията и договорите страните свободно определят съдържанието на договора, доколкото то не противоречи на повелителните норми на закона и на добрите нрави. С оглед на горното Споразумението обвързва страните и същите са длъжни да изпълняват постигнатите помежду си договорки.
В случай че някоя от страните не изпълни поетите по силата на Споразумението задължения, насрещната страна има правото да предяви претенциите си по предвидения от закона съдебен ред. В тази връзка Централната избирателна комисия няма правомощията да решава спорове относно неизпълнението на сключения договор между Българската национална телевизия и политическите сили, участващи в изборите за общински съветници и за кметове. В допълнение следва да се има предвид, че Централната избирателна комисия не е страна по сключеното на 19.09.2019 г. Споразумение, независимо че го одобрява.
С оглед на горното, Централната избирателна комисия няма правомощията да дава указания на генералния директор и на Управителния съвет на БНТ, както и на политически сили относно изпълнението на поетите по силата на Споразумението между страните задължения.
Решението на ЦИК от днес подлежи на обжалване пред Върховния административен съд чрез Централната избирателна комисия в тридневен срок от обявяването му.