Решението на Доналд Тръмп да изтегли свои военни и да разреши влизането на Турция в Североизточна Сирия ще наруши имиджа на САЩ в международно отношение, защото така бяха изоставени кюрдите, които бяха техни партньори. Това мнение изказа международният анализатор Мартин Табаков.
В предаването "Плюс минус" по Нова телевизия той подчерта, че Тръмп се възползва от това "полуряно решение" във вътрешнополитически план.
"Операцията на Турция разколебава отношението между кюрдите и САЩ. Вследствие компрометирането на тези отношения, като евентуален медиатор е да се намеси Русия. Москва не направи нищо, а изчака САЩ да направи грешки", коментира Табаков.
По думите му Русия е водила пасивна стратегия в района и така печели.
"Вашингтон имаше ембивалентна позиция, словесно казаха, че не подкрепят тази операция, но на практика с действията си оставиха Турция да действа", посочи още анализаторът, като даде пример, че САЩ са освободили и въздушното пространтство.
Според него донякъде Тръмп се е поддал и натиска на Ердоган. Турският президент пък се възползва от операцията, за да отклони вниманието от икономическите проблеми на страната.
Мнение за създалото се напрежение в Близкия изток изрази и журналистът Мохамед Халаф. Той изрази опасение, че турската инвазия ще отключи наново появата на Ислямска държава (ИД).
"Ние трябва да зачитаме един факт, че има около 12 000 бойци от ИД. В същото време има около 60 000 техни семейства и деца. Тези деца са на възраст между 12-14 години, това означава, че те са бомба със закъснител", коментира Халаф.
"Това предателство, което направи Тръмп, това го иска американският избирател. Той не иска войни в Близкия изток, не иска жертви", посочи още той.
По думите му Тръмп все едно е направил място на Русия и Иран и им казва "Заповядайте, вземете тази територия, аз повече не се интересувам от нея".
Мохамед Халаф смята, че Русия ще направи опит да приближи кюрдите със Башар Асад, което обаче е малко вероятно да се случи, защото Сирия възприема кюрдите като предатели заради доскорошните си близки отношения със САЩ.
"Това, което се случва е в интерес на Турция, Башар Асад, Иран и Русия", каза той.
Халаф е категоричен, че се извършва етническо прочистване. Той обаче не вярва Турция да изпълни плана си за презаселване на сирийци там, защото няма да има необходимите финансови средства.
"Кой ще му даде толкова пари да изгражда тези нови 140 села, за да бъдат заселени по 30 000 души. Този план не може да се случи", коментира още Халаф.
Междувременно двамата експерти смятат, че Турция се отдалеча много от НАТО и се приближава към Русия.