Изпуснат е моментът, в който може да може да се спре или ограничи разпространението на фалшиви новини. Това каза в ефира на БНТ комуникационният специалист и университетски преподавател доц. д-р Александър Христов по повод сплашването на родители в град Сливен, че децата им ще бъдат отнети.
"Държавните институции не успяха активно да влязат в комуникация. Тези, които говорят против Стратегията бяха много шумни. Получава се една спирала на мълчанието-колкото по-силно става едното мнение, толкова повече мълчат тези, които изразяват другото", допълни той.
"Имахме информация от мрежата от директори, че родителите носят декларация- "Не давам бълкгарските деца", в която заявяват, че не искат децата им да участват извънкласни дейности", зави неговит събеседник, Деян Колев, председател на Център "Амалипе".
"Успяхме да спрем изтеглянето на децата от училище в село Сотиря. Не бих казал, че ситуацията е спокойна вече. Има два основни проблема: дълго време тези хора няма да искат да подписват никакви деклариции, а те са нужни, за да могат децата да посещават извънкласни дейности, да ходят на екскурзии." Другият проблем, който изтъкна Деян Колев е, че от тук насетне Националните екипи за обхват много трудно ще обикалят ромските квартали за да връщат деца в училище.
"Същите, които бяха против Истанбулската конвенция сега говореха откровени лъжи за Стратегията. че ще се отнемат деца и ще се продават в Норвегия. Институциите не се включиха активно в развенчаването на тези лъжи.", каза още Колев.
"Благодарим на традиционните медии, които дават и трябва да дават отпор на фалшивите новини, защото в социалните мрежи много лесно се разпространяват такива. Доверието в институциите наистина не е високо, но това не значи, че те не трябва да дават информация.", допълни още доц. Христов.