Съветът за сигурност на ООН ще проведе днес закрито заседание по повод военните действия на Турция срещу кюрдски позиции в североизточна Сирия. Според АП заседанието ще се състои по молба на петте европейски държави в съвета - Белгия, Великобритания, Германия, Полша и Франция.
Офанзивата на Турция “Операция мирна пролет” започна след като американският президент Доналд Тръмп се съгласи да изтегли американски войски от региона. В сряда Тръмп отново защити решението си и в същото време подкрепи санкции срещу Турция.
Пред журналисти президентът заяви, че се говори “с двете страни” и допълни, че според него изтеглянето на американски военни “е правилната стъпка.” По-рано Тръмп определи операцията на Турция като “лоша идея.” Президентът каза още, че ще следи за изпълнение на поетия от Турция ангажимент за защита на религиозните малцинства и гарантиране, че няма да се стигне до хуманитарна криза, предава БНР.
Законодатели, които остро разкритикуваха решението на Тръмп обявиха, че са постигнали двупартиен консенсус за “сурови санкции” срещу Турция за “инвазията в Сирия.” В Туитър един от най-ревностните защитници на Тръмп, превърнал се по темата в един от най-ревностните му критици сенатор Линдзи Греъм посочи, че “докато администрацията отказва да действа срещу Турция, аз очаквам силна двупартийна подкрепа” за санкциите.
Президентът заяви, че няма против подобни мерки.
Тръмп също коментира, че най-голямата грешка, направена от САЩ, според него е отправянето към Близкия Изток. За него, Америка е действала като полицай на места, на които тази роля трябва да се изпълнява от Европа, Иран, Ирак, Сирия и Ирак.
Идеята за изтегляне на войски се приема по принцип позитивно от избирателите, но в случая за законодатели и от ляво, и отдясно, стъпката е взета прибързано и е изоставяне на кюрдските съюзници в борбата срещу групировката "Ислямска държава". Според критиците на Тръмп случилото се поставя под въпрос създаването на бъдещи коалиции.