Методиката на двустранната експертна мултидисциплинарна комисия не е от най-работещите. Те тръгват от дадена личност: започнаха със Самуил, минаха през Св. Климент и Св. Наум, след това стигнаха до Гоце Делчев. Не трябва да се изкарва една личност от епохата, а да се разглеждат самите епохи. Това каза председателят на Македоския научен институт доц. Александър Гребенаров в ефира на БНТ по повод евентуалната подкрепа, която България ще даде за начало на преговорния процес на Македония за приемане в ЕС.
"Иска ми се да се ревизира празничната система в Македония", допълни още той.
От института вчера заявиха искане за 8 условия, които да се поставят на Република Северна Македония.
Част от тях бяха споменати в студиото: да се признае българският характер на славянското население в Македония, да се осъдят остро жестоките репресии срещу българите след 44-та година, да се прекрати езика на омразата в македонски медии, да се дадат права на тези, които се чувстват българи, като влязат и в конституцията и да се промени съдържанието на учебниците.
"Смятам, че е грешка от страна на държавното ни ръководско да се обвързва политическото решение, което България трябва да вземе на 17-ти октомври с резултатите от работата на историческата комисия. В преговорния процес, който Македноия ще започне и за което ние ще дадем зелена светлина, има много възможности тези неща да бъдат изчистени, друг е въпроса да има поличическа воля тези условия да бъдат поставени." Това заяви журналистът Коста Филипов, който също участваше в дискусията по темата.
"Македонският научен институт не е срещу влизането на Северна Македония в Европейския съюз, но много ни се иска в този процес, защото това е само началната стъпка за един много сложен процес, ние да си поставим нашите условия". Това каза в заключение доц. Александър Гребенаров.