Важно е да държим високо темата за киберсигурността в дневния ни ред, защото цифровата трансформация носи много ползи за бизнеса и гражданите, но и редица предизвикателства. Това заяви българският еврокомисар Мария Габриел по време на конференцията на тема „Енергийна и градска киберсигурност, България 2019“, предаде Фокус.
„Първо бих искала да ви поздравя за провеждането на днешния важен форум посветен на енергийната и градска киберсигурност. Той е показателен за огромното значение на киберсигурността, за енергетиката и функционирането на градовете. Имах честта да бъда патрон на миналогодишното издание на този форум. Радвам се, че тази година надграждаме дебатите“, добави тя.
„Умението да се защитим срещу кибератаките до голяма степен ще провери до колко можем да се доверим на новото поколение, цифрово управляване на услуги. Днес в Европа много се говори за така нареченият „Дрийм тим“ дали ще го постигнем до голяма степен зависи от това да осигурим достъпна, надеждна и чиста енергия за всички европейци“, обясни още Габриел.
„Регионалната свързаност, по-добре функциониращият пазар за енергетика, изследванията и иновациите всичко това също е от ключово значение, за да успеем. За тази цел ще ни трябва все по-голямо използване на технологии като изкуствен интелект и именно тук кръгът се затваря. Такава цифрова трансформация на нашите енергийни системи задължително трябва да бъде придружена от подходящите мерки за киберсигурност“, посочи еврокомисарят.
„За това в наскоро приетия от комисията пакет „Чиста енергия за всички европейци“ има допълнителен акцент върху киберсигурността. По-конкретно новият регламент от 2019 г. за готовността за справяне с рискове в рамките на енергийния сектор иска държавите членки да разработят национални планове за такава готовност и да координират своята подготовка на регионално равнище, включително и мерки за справяне с кибератаки. С разглеждането на регламента имам един призив за разработване на кодекс за киберсигурност, за да бъде подобрена устойчивостта на енергийния сектор и да бъдат защитени енергийните системи“, допълни Габриел.
„През април 2019 г. представихме препоръка за киберсигурността на енергийния сектор. Целта ни е тя да помогне на държавите членки, особено на по-малките енергийни оператори, които могат да бъдат сред слабите звена. Постигнахме и други значими резултати с цел подобряване на общата способност на киберсигурност и устойчивост. Вярвам че дебатът не трябва да спира. Вашата конференция е изключително важна и очаквам резултатът от нея“, каза още Мария Габриел.