"Разчитаме, че хората ще припознаят Мая Манолова като свой кмет, за 4 години като омбудсман тя показа какво може, тя е много енергична, много добро решение за София, правилният кандидат."
Това каза в студиото на Izbori.bg Никола Вапцаров, председател на инициативния комитет, който издигна кандидатурата на Мая Манолова за кмет на столицата.
"Сега в момента Столична община се уппавлява от една партия - ГЕРБ, и кметът, и Столичният съвет е от тази партия, получава се едностранно управление, без диалаг блез чуваемост, на тъмно, говори се, че Фандъкова е подставено лице, това са слухомве, не мога да кажа на кого е подставено лице, създават се усещане, че се управлява едностранчиво общината. Когато Манолова стане кмет на София тя ще трябва да преговаря с различните общински групи, да се вслушва в добрите идеи, а не в партийните идеи, няма да се вслушва в партийна центарала", обясни Вапцаров.
По думите му е неизбежно промяната на политическия модел в столицата да се отрази и на общата политическа сцена в цялата страна.
Вапцаров отрече да има политически амбиции в рамките на следващите години и посочи, че и Манолова, доколкото са говорили на тази тема, няма намерение да създава политическа партия.
"Тя има намерение да се концентрира върху проблемите на София, това са решими проблеми, трябват две неща - пари и воля. Воля има, а въпросът е парите да не изтичат в приятелски поръчки", обясни председателят на инициативният комитет на Манолова.
Той припомни последните скандали в столицата - с "Джи пи груп", с "Артекс", с ремонта на "Граф Игнатиев", обществената поръчка, която сега е за сметосъбирането, отново имаме същите фирми, търгът се порвежда една година преди изтичането на договорите, в много райони се подава оферта само от една фирма.
"Има непрозрачност в момента в Столична община, хората са недоволни, извършват се некачествени ремонти, ремонт върху ремонта се прави, не мога да си обясна защо плочките на протоарите са нареждат върху пясък, а не се слага замазка. Това говори за две неща - или некомпетентост, или за корупция, а може и за двете", заяви Вапцаров.
По отношение на приоритетите на Манолова, той обясни, че има изключително много общински терени, които не са реализирани, има пространства, които още при плановото застрояване на "Младост " и "Люлин", предвидени за детски градини, но не са изградени.
"През последните години Столична община не е направила нищо, за да запази тези терени, има пустеещи общински сгради, има терени, които са общинска собственост, където има сгради, които се разпадат и теренът може да бъде освободен и за детски градини, и за игрища. Общински имоти се пордават незнайно по какви причини, собственици на имоти да страдат и да плащат данъци, вместо общината да ги откупи", поясни Вапцаров.
По отношение на системата за прием в детсикте градини и това, дали биха я променили, ако Манолова бъде избрана за кмет, председателят на инициативния й комитет обясни, че системата ще бъде ревизирана и ако се прецени, че трябва да бъде променена, ще бъде направено, ще се съобразим с оптималното решение, което е добре за живущите в съответния квартал.
Вапцаров посочи и кой е големият проект на Манолова - възможност за закупуване на еднофамилни къщи в северната част на столицата до Севрената тангента, където е предвидено да бъдат изградени инфраструктура, детски площадки.
По отношение на транспорта в София Вапцаров обясни, че към момента транспортната схема не отговоря на изискванията на града и посочи, че те предвиждат строежът на метрото да бъде допълнен и разширен, но и да се тръсят решения и за други възможности- трамвайни линии.
"Ще трябва да се създадат изцяло нови трасета за градския транспортособлено в Северна София, да се оптимира Северната тангента, достъпите до нея, селата които са на северната страна остават доста изолирани, няма директна лииния, която да закара тези хора до центъра", посочи Вапцаров.
Той не обеща, че екипът на Манолова ще намали цената на билета за градски транспорт, но обясни, че трябва да сенаправи анализ на приходите и разходите, да се види къде има преразход, ако това е възможно, е редно да се направи, но не е редно да се дават нереалистични обещания.
"Гарантираме, че ще напарвим много строг анализ на приходите и разходите", подчерта Вапцаров.
Срещу презастрояването в столицата той обясни, че затова е предвиден проектът "Северна София", за да стимулират отлив от презастроените части на София, за да се запазят и зелени простанства.
"Един от основните проблеми на "Топлофикация" е ,че се дават на ЧСИ гражданите при закъснение със сметките, те може би са ефективни, но са по-скъпи, трябва да се има предвид, че топлата вода и парното са едно човешко право. Ние не трябва да третираме хораат, които трябва да си пращат сметките като разбойници - да се ползват държавни съдебни изпълнители, да не се товарят с допълнителни сметки, да се напарви преглед на преносната мрежа, не е редно гражданите да плащат затова. Трябва да се види къде отиват парите на дружеството", посочи Вапцаров.
Той обясни още, че бюджетът на София е изключително голям - 1,800 млрд.лв, има и европейски проекти: "така че пари има, но когато за една пейка плащаме 10 000 лева ясно е, че няма да има пари. Всичко е въпрос на ревизия, София е като една голяма каца, отдолу дъно няма, всичко което се налива, изтича, ние ще сложим дъно на тази каца, средствата да се раззходват правилно и максимално ефективно. Това не са само обществените поръчки, но и привилегиите на общинските предприятия. Също така трябва да се погледне в дейностите на общината, които имат голям ефект в София- снегопочистването, сметоизвозването, там се израходват много средства. Тук се получава отношение на общината към парите като някаква даденост, няма ефективно харчене, за мен лично пари има достатъчно да се реализират всички дейности."