„Промяната на размера на партийната субсидия и връщането на надполучени пари нямат отношение към предизборната кампания. При разширяването на кръга на евентуалните дарители е логично да са нужни повече време и ресурси за тяхната проверка, но ние имаме изградено добро сътрудничество с Националната агенция за приходи“.
Това увери в предаването „Преди всички“ председателят на Сметната палата Цветан Цветков.
При тази кампания има регистрирани 708 участници; 640 е броят на инициативните комитети и на местните коалиции, тоест, това са участници, които нямат опит във финансовата отчетност. Това е едно от предизвикателствата пред Сметната палата, посочи Цветков.
30 дни след приключване на кампанията всички участници трябва да изпратят отчет, след което Палатата ще извърши одит за съответствие на тези участници в изборите, които имат приходи и разходи над 1000 лева. Всички дарения над 1000 лева трябва да са преведени по банков път.
„Изборният кодекс е поставил максимални прагове за участниците в изборите – не може разходите на партиите във връзка с изборите да надвишават 8 млн. лева, а за различните участници – кандидати за кметове и общински съветници, прагът е от 25 000 до 1 млн. лева. Кмет на най-малкото населено място има право на средства за провеждане на кампанията до 25 000 лева“, допълни Цветан Цветков и си пожела по-добра координация с правоприлагащите органи.