"Аз не виждам по какъв начин неплащането на болничните ще спре фалшивите бонични. Ако не се плащат първите 3 дни работниците и служителите ще бъдат ощетени, защото те си плащат осигуровките, а остават без болнични в дните, когато имат най-големи разходи за лечение." Това заяви в ефира на БНТ омбудсманът Диана Ковачева.
"Трябва да има по-строг контрол и във връзка с режима, който е препоръчан от лекаря и самия работодател трябва да следи дали се изпълнява и да го оспорва, ако установи, че не се.", допълни тя.
"Работата на омбудсмана е да следи да не се отнемат вече придобити права на работниците.", каза още Ковачева.
Тя коментира и темата за съкратеното съдебно следствие: "Само за ограничен брой наказания трябва да се отнеме правото на съкратено съдебно следствие- за най-тежките престъпления. Става въпрос за умишлените убийства, които шокират със своята жестокост, извършени са по особено мъчителен за жертвата начин и се наказват с най-тежките наказания, каквито са доживотен затвор без право на замяна и доживотен затвор."
Тя също така призова да не се политизира дебата, защото наказателно-процесуалната материя е много сложна и не бива да се прибързва с взимането на такива решения: "Наистина съкратеното съдебно следствие е полезен институт, то не бива да се премахва изцяло в никакъв случай, защото в противен случай ще се върнем към ситуацията, в която бавното правосъдие е доминиращо и хората ще започнат да се оплакват от това, че делата им се влачат с години. Ние сме били в тази ситуация преди."
Омбудсманът заминава за Босилеград, където ще бъде открита приемна за българската общност. "В тези малки общини, в които има българско мнозинство, то се нуждае от допълнителна подкрепа от държавата и в случая Министерство на външните работи предоставя такава подкрепа чрез проект за 12 общини.", каза тя.
Тя посочи и част от проблемите на българската общност там и даде пример с това, че те нямат право на предучилищно образование на български език.