"По време на тоталитаризма се произвеждаха не огромно количество филми, произвеждаха се по 15 на година, но и те бяха недостатъчни. Сега се произвеждат по 10, тогава обаче издръжката беше гарантирана. Сега за държава като България са необходими около 20 пълнометражни филми на година", каза в интервю за "Офанзива с Любо Огнянов" по Канал 3 министърът на културата Боил Банов.
Според Боил Банов в общ план българското кино се развива сериозно - "това се усеща - по зрителите, по публиката". "Българското кино все още се лута между авторския, трудния филм, и филма от типа на "Под прикритие", да кажем. И в това търсене се раждат шедьоври като "Ага", например. Можем да се надяваме на Оскар за чуждоезичен филм - можем, да", уверен е Боил Банов.
"Властта винаги се е изкушавала да държи близо до себе си творците, да им се радва, да се показва с тях. И винаги ще се изкушава, но големият творец не може да бъде вързан през идеология", смята министър Банов.
"Културният туризъм много сериозно повишава своето значение за икономиката на България. Много хора идват вече", коментира още той.