"За нас, българите, Мартин Кейниг не е просто авторитетен учен и изследовател. Той е много повече - искрен, безкористен приятел на България и успешен посланик на България пред света."
Това изтъкна президентът Румен Радев, който отличи американския етнограф на церемония на "Дондуков" 2 с Почетния знак на президента за приноса му за съхранението и популяризирането на българското фолклорно изкуство.
Кейниг представя в София своята фотоизложба "Ехо от Балканите. XX век: Портрети и звуци от България".
Радев каза, че връченото от него авторитетно отличие е признание на всички българи за неговата посветеност и кауза, която високо ценим.
"Днес всички ние, българите, се гордеем със своя фолклор и народно творчество. Това обаче не е даденост. Фактът, че днес много хора извън България се възхищават от нашите ритми, звуци, багри, традиции, и се увличат по тях, се дължи на хора, които приеха за своя кауза да изследват и да популяризират нашето народно творчество, посочи президентът на церемонията. Един от тези хора е Мартин Кейниг.
Преди повече от 50 години, още през 1966 г., той идва за първи път в България и оттогава остава запленен от българското народно творчество, от българската песен, и продължава да идва, навлизайки все по-дълбоко в необятната вселена на българския дух, история и изкуство", припомни президентът Радев.
Той отбеляза, че това е човекът, който открива легендарната певица Валя Балканска, докато тя е още на 24 години, прави запис в класната стая на селско училище, без уговорки и репетиции, и след години с този запис праща България във вечността. Песента на Валя Балканска се превърна в една от визитните картички на човечеството на американския космически апарат "Вояджър", търсейки контакт с други цивилизации.
Оттогава до днес Кейниг организира множество изложби, популаризиращи българския дух и народното ни творчество.
Президентът Радев благодари и на вицепрезидента Илияна Йотова за усилията й изложбата довечера "Ехо от Балканите. XX век: Портрети и звуци от България" на Кейниг да стане факт.
Мартин Кейниг се обърна към президента и вицепрезидента с благодарност за отличието и подкрепата. Той добави, че преди повече от 50 години, започвайки работата си в България е получил необичайна възможност, която високо цени и която е повлияла и променила неговия живот и работата му.
"Дължа много на много български музиканти, певци, които ми позволяваха да ги записвам, да ги снимам, да говоря с тях, а също така и на роднините им, с които се запознах през последните години и които ме подкрепиха в днешния ми проект", каза американският учен, който благодари за гостоприемството и подкрепата за работата му, високо оценена и от авторитетния научноизследователски и образователен институт "Смитсониън".