Могат ли тези избори да донесат кардинална промяна в политическия живот на страната, или статуквото ще се запази? Темата коментира в предаването на "Хоризонт" "12+4" социологът проф. Петър-Емил Митев:
"Това е националното значение на изборите, макар и местни, защото техният резултат може да бъде или голям успех на управляващата партия ГЕРБ – стъпка към пълен мандат, или при една съществена загуба да бъде крачка към предсрочни избори – това е политическата дилема".
"Има и "втори етаж" обаче – това е значението на местните избори за вътрешнопартийната ситуация. За ГЕРБ това ще бъдат избори без Цветанов и те ще бъдат много важни за утвърждаването на лидера Борисов, като човек, който сам осигурява успеха на своята партия. Смятам, че Борисов ще разчита на джипа си. Както и на това, че икономиката е в сравнително стабилно положение, ще акцентира върху огромните постижения на правителството – къде реални, къде преувеличени – ще атакува опозицията, която не застава зад свои кандидати, за разлика от ГЕРБ.
Ще разчита на кметове, които не само са от ГЕРБ, но и са лично лоялни към него. Борисов е достатъчно гъвкав, за да използва и своите бивши коалиционни партньори. По принцип е възможен приятелски огън, но не смятам, че ще има от страна на Цветанов. Ако има негови ходове, те ще бъдат по-скоро скрити".
В БСП от успеха на изборите зависи бъдещето на председателката Нинова, категоричен е социологът:
По въпроса за най-голямата битка – битката за София – Йорданка Фандъкова или Мая Манолова, проф. Митев смята, че столицата има ключово значение. Даже ГЕРБ да спечели всички останали областни центрове, загубата на столицата ще бъде изключително тежка. София досега не е имала кмет, излъчен или подкрепен от БСП.
"Според мен БСП ще подкрепи Мая Манолова, иначе това би било много тежка политическа грешка. Става дума за един изключително сериозен залог. Трудно е да се каже още на какво друго ще разчита Манолова. Още не знаем каква ще бъде електроралната откритост на нейното послание. Не знаем с каква политическа стилистика Манолова ще влезе в кметската надпревара. По мое мнение, ако тя влезе с рязко конфронтационна стилистика, достигаща до кавгаджийство – да напада модела "Фандъкова", това ще бъде обречено на загуба. По-вероятно ми се струва Манолова, с опита си като омбудсман с по-широк политически хоризонт, да атакува не Фандъкова, а проблемите на София. В психологически смисъл управлението на Фандъкова се изчерпа и хората очакват нещо ново – на тях би могла да разчита Манолова".
Проф. Митев изрази надежда, че ще има промяна в управлението на София, независимо от това кой ще спечели.
"ГЕРБ в момента държи 21 области от изборите от 2015-а. Да се запази тази цифра, е почти нереално. Така че е възможен пробив", изтъкна социологът.
БСП няма нито едно място – даже едно място да спечели, това може да бъде отчетено като успех. Възможносттите на БСП са съществени, въпреки че партията е в сложна политическа ситуация.
Проф. Митев смята за пропагандна теза наричането на Румен Радев "беквокал" на Корнелия Нинова. "Институционалната стабилност също е важна, освен икономическата", подчерта социологът.