Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че дори във времената, когато континентът е бил разделен, „ние знаехме, че винаги е имало една Европа“.
Изявлението си той направи по време на икуменическа служба по повод 30-тата годишнина от Паневропейския пикник, ключово събитие при падането на комунизма през 1989 година, пише електронното издание Hungary Today, цитирано от "Фокус".
„Ние вярвахме в това (обединението на Европа) и то се случи. Обедини се отново заради нашата вяра“, заяви унгарският лидер на службата, проведена в западния град Сопрон, където присъстваха германският канцлер Ангела Меркел, външният министър на Унгария Петер Сиярто и други висши ръководители.
Орбан обяви, че „ако продължим да вярваме в това“, единството на Изтока и Запада ще бъде запазено, а Европа ще остане проспериращ дом за европейците.
Сопрон има „специално място в сърцата на унгарците“, тъй като градът е останал в Унгария чрез референдум, когато страната губи големи територии след Първата световна война. Хората от Сопрон, „и нашите източногермански приятели“, пробиха оградата, отделяща Унгария от свободния свят преди тридесет години, каза Орбан.
Унгария винаги е подкрепяла обединението на Германия като стъпало за двете страни към НАТО и ЕС, увери унгарският лидер.
Министър-председателят припомни, че 20 август е Денят на Светия крал Стефан (Ищван), първият крал на Унгария, който въвежда унгарците в християнството, получава корона от Рим и взема жена от Бавария, което определя страната оттогава насам.
Орбан посочи, че присъствието на Меркел е голяма чест и отбеляза, че унгарците уважават силно канцлера, която оглавява най-голямата и най-силната европейска страна от 14 години. Освен това тя е работила за осигуряване на сътрудничество между европейските нации и обединението на Европа, каза той. Тъй като Европа се състои от свободни и независими нации, европейското единство „никога не е завършено“: трябва да се пресъздава отново и отново, обясни унгарският лидер.
В Унгария „ние сваляме шапки пред трудолюбивите и успешни жени“, добави Орбан, като пожела на Меркел още успехи и уважение за нейната държава и европа.
По време на службата, в своята проповед епископ Петер Ердьо заяви, че падането на Желязната завеса и Берлинската стена е довело ера, в която европейските народи могат да се срещнат свободно, независимо от идеологическите различия. Това също е донесло по-голяма свобода на религията и възможност за хората да се опознаят по-добре, добави той.
Проведен на 19 август 1989 г. на австрийско-унгарската граница близо до Сопрон, Паневропейският пикник е демонстрация на мирно съвместно съществуване между Австрия и Унгария. Граничният преход беше отворен за три часа, което позволи на близо 1000 източногерманци да избягат на Запад. Пикникът беше едно от събитията, допринесли за отварянето на границите и обединението на Германия.