Британският премиер Борис Джонсън се обърна директно към председателя на Европейския Съвет Доналд Туск с понеделник, като поиска от Брюксел да обмисли разрешаване на въпроса с ирландската граница, което не включва т.нар. предпазна мярка за Брекзит, пише европейската редакция на "Политико".
В писмо до Туск, нещо като опит за отваряне на преговори за Брекзит, министър-председателят заяви, че Обединеното кралство ще приеме закони, за да гарантира, че няма да има инфраструктура по границата и призова ЕС да направи същото. Той каза също, че двете страни трябва да обсъдят така наречените „алтернативни договорености“ за полицейско управление на границата и обеща да поеме други „ангажименти“, в случай че мерките не са готови до крайната дата за излизане.
Джонсън направи апела преди срещите тази седмица с лидерите на ЕС, както и на срещата на върха на Г-7 в Биариц, Франция. Той обеща да изведе Великобритания от блока с или без сделка до 31 октомври.
Той също така настоя предпазната мярка – плана, който трябва да гарантира „мека“ граница между Северна Ирландия и Република Ирландия – да бъде премахната от сделката за Брекзит, която бе договорена между Тереза Мей и европейските лидери.
В писмото си до Туск Джонсън казва: „Промените, които търсим, се отнасят предимно до предпазната мярка. Проблемите с нея са много по-дълбоки от простата политическа реалност, която три пъти е отхвърляна от Камарата на общините“.
Джонсън твърди, че предпазната мярка не отговаря на суверенитета на Великобритания и планираното й бъдеще извън ЕС и може да разклати „деликатния баланс“ в северноирландския мирен договор.
„Правителството няма да въведе инфраструктура, проверки или контрол на границата между Северна Ирландия и Ирландия," ще се радваме да приемем правно обвързващ ангажимент по този въпрос и се надяваме, че ЕС ще направи същото“.
Той каза още, че бекстопът трябва да бъде заменен с алтернативни договорености, предложенията за които включват технологични решения като схеми за надеждни търговци, „доколкото е възможно“ преди края на преходния период за Брекзит през декември 2020 г.
„Също така признавам, че ще трябва да има известна степен на увереност какво ще се случи, ако в края на този период тези споразумения не бъдат напълно налице“, пише Джонсън. „Готови сме да разгледаме конструктивно и гъвкаво какви са ангажиментите, които могат да помогнат, съобразени с принципите, изложени в това писмо“.
Брюксел многократно е казвал, че няма да отвори отново Споразумението за оттегляне на Мей и заяви, че технологията няма да може да замени предпазната мярка.
В сряда Джонсън ще замине за Берлин за разговори с германския канцлер Ангела Меркел, преди да се отправи в Париж, за да се срещне с френския президент Еманюел Макрон в четвъртък, последван от срещата на върха на Г-7 през уикенда.
Британският премиер Борис Джонсън ще проведе двустранни срещи с френския президент Еманюел Макрон и германския канцлер Ангела Меркел във вторник и сряда, а по-късно и президента на САЩ Доналд Тръмп, преди да се срещне с всички лидери от Г7 във Франция следващия уикенд, пише базираното в Брюксел издание.