„През последните години не може да се отрекат ръстът на доходите и спадът на безработицата, но не трябва да забравяме, че това се дължи на нестихващата нетна емиграция от страната“.
Това каза пред БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров и уточни, че през последните 2-3 години около 30 хиляди души са напуснали България.
„Общите данни показват движение нагоре и приближаване към необходимите средства за издръжка. Ако двама души работят в едно четиричленно домакинство и получават средната работна заплата за страната, те ще могат да издържат това семейство с 2448 лева, показват сметките на КНСБ, но само около 30% от домакинствата в България успяват да достигнат този доход“, коментира Димитров в предаването „12+4“ по програма „Хоризонт“.
„Надявам се да се раздадат малко пари на бедния български народ, независимо дали някой ще го използва партийно, защото това винаги се случва“, заяви още президентът на КНСБ във връзка с предстоящото обсъждане на Държавния бюджет за 2020 година.
По повод на уволнението на медицинската сестра и синдикален лидер Мая Илиева от болница „Токуда“ и съгласието на КНСБ с това, Димитров заяви, че синдикатът е ангажиран с исканията на медицинските работници:
„Далеч преди който и да било синдикален лидер в болница или в друго звено от системата да е заявил по-радикална форма на изява, на 12 май 2018-а КНСБ заедно с Асоциацията на специалистите по медицински грижи организирахме първия протест и там бяха 5000 души“.
Димитров обясни какъв е механизмът за увеличаване на заплатите на специалистите по медицински грижи:
"Механизмът е да договорим някакви средства на централно ниво, след това тези средства да стигнат до общините и до болниците и центровете за спешна медицинска помощ и там, чрез колективните договори, да се уговаря увеличението на съответните заплати“. Той беше категоричен, че няма друг начин.