Българската петролна и газова асоциация (БПГА) изпрати писмо до ЕК, в което се противопоставя на новите изисквания за касовите бележки, въведени от правителството. Притеснява ги изписването на т.нар. "покупна стойност" или с други думи цената, на която бензиностанцията е купила горивото от производителя.
Изпълнителният директор на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев заяви в Сутрешния блок на БНТ, че наредба 18, която въвежда нови изисквания към издаваните на бензиностанциите касови бележки, е приета прибързано, насочена е само към търговците на горива и нарушава европейските изисквания.
"За жалост, не можахме да намерим начин да коментираме този факт с министъра на финансите и с министър-председателя, което тревожи фирмите в бранша.
Според него, ако цените на покупката на едро на горивата се знаят, могат да се правят ценови споразумения, което противоречи на европейските правила за конкуренцията", обясни Делчев.
"Обнародването на текущи цени е нещо, което е забранено и от българското законодателство - Комисията за защита на конкуренцията ни го забрани със специално решение още през 2012 г., така и от чл. 101 от Споразумението за функциониране на Европейския съюз", каза още председателя на БПГА.
Той посочи, че цени могат да се обявяват само, ако имат исторически характер или показват обобщена картина на пазара. Обявяването на цените на едро, не означава, че клиентът ще получи представа за печалбата на търговците на горивата. Бензиностанциите работят с различни партиди горива, купени на различни цени.
Делчев заяви, че интересите на потребителите вече са защитени, защото търговията на дребно на българския пазар е силно конкурентна заради високото насищане с бензиностанции. Според него е възможно новите изисквания да доведат до изравняване на крайните цени.
Търговците разчитат да бъде отменено изискването за оповестяване на покупните цени на горивата в касовите бонове, издавани на клиентите.
Българската петролна и газова асоциация представлява около 70% от пазара на горива у нас.