"Ислямска държава" добре таргетира целите си на вербовка и работи по различен начин сред ромското население в България. Моделът е опасен с това, че веднъж задвижен, той става перпетуум-мобиле. Определени маргинализирани групи (каквито са ромите) получават от ИД такива „социални услуги“, каквито те не могат да получат от държавата.
Това каза проф. Татяна Дронзина, политолог, преподавател във Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ за телевизия Блумбърг.
"Това е моделът на носене на бурки в Пазарджик и Нова Загора – те са вид защита за момичетата и жените, защита, която се предоставя от радикалните елементи. Това е вид сигурност, която държавата, която отсъства в гетата, не може да предостави. Тези радикални ислямисти осъществяват и незабавно възмездие за извършено престъпление, което държавата също не прави. Освен това, хората в тези гета получават и идентичност, което също е много важно за тях. За да се справим с радикализацията имаме нужда от много полеви изследвания тук в страната, за да изучим механизмите на действие на тези групи", каза тя.
"Няма нищо учудващо в това, че дете от немюсюлманско семейство прегръща по такъв начин тази кауза", коментира тя последния случай на радикализация в Пловдив. ИД доста подобри учебника на Ал Кайда за вербуването и не слага акцента на религиозния момент, а на чувството на героизация в потенциалните извършители", заяви проф. Дронзина.