Кандидатите за номинацията на Демократическата партия за президентските избори в САЩ догодина се опитаха да обвинят президента Доналд Тръмп и използваните от него изрази за нападения като извършените в Тексас и Охайо в петък, предаде Асошиейтед прес.
Те подчертаха, че са необходими повече ограничения за притежанието на огнестрелни оръжия, като например проверки на биографията. Но те насочиха голяма част от критиките си към Тръмп, опитвайки се да намерят връзка между нападенията и неговите изказвания срещу имигрантите и хората, които не принадлежат към бялата раса.
Да се изправи срещу тероризма на белите националисти би било трудно за президент, "който помогна за подклаждането на много от тези чувства в тази страна", заяви кандидатът Пийт Бутиджидж. "В най-добрия случай, той гледа прекалено леко на белия национализъм".
Сенаторката от Калифорния Камала Харис също обвини Тръмп, заявявайки, че използваните от него изрази имат "невероятни последици".
"Имаме президент на САЩ, който е избрал да използва думите си по начин, който има за цел да разпространява омраза и разделение сред нас".
Сенаторът от Върмонт Бърни Сандърс призова за повече ограничения на закупуването на военни оръжия и подкани президента Тръмп да спре с "расистката антиимигрантска риторика".
"Спрете омразата в тази страна, която създава насилие, като това, което виждаме", добави Сандърс.
На мястото на нападението в град Дейтън се провежда бдение в памет на жертвите. Участниците пуснаха девет бели гълъба, символизиращи деветте убити.
Извършителят на това масово убийство Конър Бетс е бил известен на посетителите на местен бар като приятелски настроен, доволен от живота младеж, който никога не създавал проблеми, отбелязва АП. Полицаите са намерили в дома му видеозаписи, показващи, че проявява интерес към убийства. В тях обаче няма признаци за радикални религиозни или политически възгледи, отбелязва ТАСС.
Самият Доналд Тръмп заяви, че е обсъдил извършените в петък нападения с директора на ФБР Кристофър Рей, министъра на правосъдието Уилям Бар и членове на Конгреса, за да се намери решение на проблема.
"Омразата няма място в нашата страна и ние ще се погрижим за това", подчерта президентът, цитиран от ТАСС. Той заяви, че се работи по решаването на проблема с оръжието.
"Направихме повече от повечето администрации. Но предстои да направим още повече", добави Тръмп.
Той отбеляза, че и в двата случая нападението е било свързано с "психична болест".
Президентът на САЩ обеща да направи днес изявление за двете трагедии.
Агентите на ФБР претърсиха три обекта, свързани с извършителя на нападението в Тексас Патрик Крусиус, включително дома на баба и дядо му. Полицията в родния му град съобщава, че са имали съвсем малко контакти с него. През 2014 г. непълнолетният тогава Крусиус е бил обявен за избягал от дома си, но се е върнал около половин час по-късно. Освен това той е пътувал с автобус, претърпял лека катастрофа през 2016 г., а през март тази година е подал фалшив сигнал за тревога в дома на баба си и дядо си.
20 минути преди нападението, при което загинаха 20 души, Крусиус е публикувал онлайн дълга тирада, заявявайки, че клането е отговор на "нашествието" на латиноамериканци в САЩ и цели да предпази страната от разрушение.
Представител на ФБР заяви пред медиите в Ел Пасо, че няма достоверни данни, показващи, че Крусиус не е действал сам.
Националната асоциация на собствениците на огнестрелно оръжие в САЩ (НРА) изрази в Туитър съболезнования на семействата на загиналите и пострадалите при нападенията в Тексас и Охайо.
"НРА държи на принципите на безопасно и законно използване на огнестрелното оръжие от тези, които използват своите свободи, обозначение във втората поправка на Конституцията на САЩ", подчерта организацията. "Нямаме намерение да участваме в политизирането на тези трагедии, но както винаги, с радост ще участваме в търсенето на действащи решения".
Междувременно мексиканските власти смятат нападението в тексаския град Ел Пасо за терористичен атентат срещу мексиканци, предадоха Ройтерс и ТАСС.
"Смятаме случилото се за терористичен акт, насочен срещу мексиканско-американската общност и мексиканците в САЩ", заяви външният министър на Мексико Марсело Ебрард. Той добави, че мексиканските власти ще обмислят да повдигнат съответните обвинения пред съда и ще поискат, ако е необходимо, екстрадицията на извършителя на нападението.
Мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор съобщи снощи, че шестима от 20-те загинали при нападението са мексиканци. Други седем мексиканци са сред 26-те ранени.
Нападението в събота беше извършено от 21-годишен бял мъж, който беше задържан от полицията.
Вчера властите в американския щат Охайо идентифицираха масовия убиец на 9 души в безразборната стрелба, който той откри по улиците на град Дейтън в ранните часове на днешния ден в популярен район с нощни заведения, предаде Асошиейтед прес.
Той е 24-годишен бял мъж и се казва Конър Бетс. Оказа се, че сред жертвите е и неговата 22-годишна сестра Меган. Тя е и най-младата от убитите . Другите жертви са на възраст между 25 и 57 години. Има и 27 ранени. Следователите засега се въздържат да правят предположения за мотива на убиеца, който бързо бе застрелян от полицията.
Това бе второто масово убийство в САЩ в рамките на 24 часа. По-рано 21-годишен мъж уби 20 души и рани други 26 в търговски център в град Ел Пасо, щата Тексас,
На пресконференция кметицата на Дейтън Нан Уейли, цитиран от АП, каза, че само светкавичните действия на полицията са предотвратили много по-голям брой жертви.
"Поразена съм от скоростта, с която полицаите в Дейтън реагираха на стрелбата, това помогна да бъдат спасени буквално стотици човешки животи", отбеляза тя и призова за промяна в американското законодателство, позволяващо да се купува и носи оръжие.
Както бе съобщено по-рано, полицаите са успели да обезвредят уличния нападател само за една минута. При това той е бил с бронежилетка и е имал още резервни пълнители с патрони. Въпреки това полицейските куршуми са го застигнали смъртоносно.