Българска агенция по безопасност на храните - БАБХ започва проверки в личните стопанства в 20-километровите зони, служители проверяват дали стопани са умъртвили доброволно домашните си прасета, съобщава БНТ.
Започват проверки в селата около Индустриалната зона на Раковски, Стряма и Белозем в Пловдивска област. Предписанията на агенцията изтекоха в петък и ако собствениците не са ги спазили, ветеринарните власти ще започнат принудителна евтаназия на животни. Забранява се и достъпът на туристи до хижа "Здравец", за да се избегне възможност за разпространение на заразата.
8000 прасета от свинекомплекса в силистренското село Ветрен, се очаква да бъдат евтаназирани днес. 30 огнища на заразата при домашни животни и 27 при диви прасета са установени в България. Чумата в трите свинекомплекса в Русенско може да унищожи 20% от индустриално отглежданите прасета.
Желязко Христов, свиневъд в Сливенско, се закани да изгори фермата си и да пламне заедно с нея. Той се занимава с този бизнес от 1993 година и никога не е търсил държавни или европейски субсидии - винаги е разчитал на биологични храни и се старае да гледа "щастливи прасета". Това е основен поминък за семейството, което гледа и други животни, коментира той пред НоваТВ.
Фермата е с около 2000 прасета, сертифицирана е, производителят е регистриран и не иска да почва от нулата, за да се развива пак още 30 години. "Това ми е целият живот", коментира Христов, който е готов да емигрира, ако държавата унищожи поминъка му.
Четвърти ден продължава блокадата на пътя Сливен-Ямбол. Собственици на домашни прасета в района на с. Крушаре отказват да допуснат ветеринарните служби. Очаква се напрежение и защото трафикът е засилен, хората остават, докато исканията им бъдат удовлетворени.
Към 11 часа е спрял токът и жандармерия е направила обход като нощта е преминала спокойно. Ветеринарните служби тръгват днес, а тази сутрин полицията в района на блокадата край Крушаре е по-малко.
"Искаме оставката на това правителство, защото то е неспособно да се справи", обясняват протестиращи пред БТВ и допълват, че политика е всичко, което е свързано с живота на хората и заклеймявайки ги просто като "политически протест" е неадекватно. Те предупреждават, че ще преминат към безсрочно гражданско неподчинение, а усещането им е, че никой не обяснява нищо.
Цената на свинското ще се вдигне с около 50% до нова година, с около10-15% от този момент, като средната цена ще е 7,50 лв., обясни пред БТВ експертът на Асоциацията на месопреработвателите в България Кирил Вътев.
Цената се е повишила средно с 35% от началото на годината и у нас, и в Европа, но африканската чума доведе до по-голямо поскъпване. До липса на свинско месо едва ли ще се стигне, проблемът е, че целият отрасъл ще пострада и загубите ще са милиарди, допълва той.
Според микробиологът и ветеринар проф. Христо Найденски, заразата може да се пренася от мухи и комари . Дори животното да остане живо, то продължава да носи вируса и още 5-6 години България ще има проблеми с чумата, независимо дали ще се потуши сегашния пик на болестта. При най-лошия сценарий, свиневъдството ще се възстановява с години.
Ситуацията е безпрецедентна и се налагат много сериозни мерки, коментира професорът и добави, че е нямало данни за движението на чумата, които да помогнат България да се подготви по-добре.