Ако убедително спечелим изборите за Европейски парламент, ще е ясно, че това са политическите нагласи в обществото и колегите от БСП трябва да се върнат в парламента, заяви пред БНР новият председател на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова.
Задачата за вкарване на 7-8 депутати от листата на ГЕРБ и СДС в Европарламента, каквато цел очерта зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, е „амбициозна“, каза Дариткова в предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“. И посочи, че платформата за изборите, която ще бъде представена днес, ще бъде съобразена с тази на Европейската народна партия (ЕНП).
Ние поехме морална отговорност, каза Дариткова визирайки т.н. „Апартаментгейт“ за покупка на луксозни апартаменти от представители на властта на цени под пазарните.
„Всеки един от замесените в тези предизвикани скандали показа последователното поведение на всеки един политик от нашата партия. Оставките са израз на такава морална отговорност. Смятам, че това ще минимализира щетите и ще ни върне в политическия дебат, който е актуален в момента – за бъдещето на Европа“
„След всички подадени оставки ПП ГЕРБ ще излезе монолитна и консолидирана, без да се поддаваме на интриги, които са ни привнесени отвън“, каза Дариткова в отговор на въпрос дали не вижда в „Апартаментгейт“ по-голям заговор с международни елементи, включително предполагаема руска хибридна връзка.
Според нея няма основание да се смята, че има политическа криза, въпреки че в 44-ото Народно събрание „се поддържа сложно парламентарно мнозинство предвид на това, че опозицията непрекъснато саботира този парламент“.
„Не е голяма мъка намирането на стабилно мнозинство в парламента и осигуряването на кворума“, каза Дариткова, като посочи, че БСП отсъства почти месец от пленарна зала, но национално отговорните партии, дори от опозицията, работят в интерес на българските граждани.
Хоризонтът на това коалиционно управление е 2021 г., подчерта Дариткова.
Тя категорично отрече да е оказван външен натиск за приемане на поправки в Закона за вероизповеданията.
„Категорично“ бе отговорът на Дариткова на твърдението, че върху българските депутати не е оказван натиск от турски или каквито и да било други фактори за приемане на определени текстове в този закон.
Във връзка с отказаното от Турция извинение след изказването на външния министър Мевлют Чавушоглу за намеса в поправките в Закона за вероизповеданията Дариткова смята, че „случката не е докрай изяснена“.
„Нека да минат изборите в Турция днес, да се успокоят страстите. Смятам, че усилията, които положиха премиерът Бойко Борисов и външно министерство, ще дадат резултат. Защото категорично трябва да отречем – аз от гледна точка на парламента, а чухте отричане и от гледна точка на изпълнителната власт“, каза тя.