"Вето на Закона върху вероизповеданията,проверка от прокуратурат, свикване на КСНС, напускане на правителството от страна на ОП искат от изпълнителното бюро на БСП, заяви в предаването "Плюс минус" зам.-председателят на БСП Деница Златева.
"Ние още от вчера следим случая, в момента от който излезе в медиите, прегледахме и видеозапис от изявлението на турския външен министър. Не за първи път турски висш представител се изказва така, преди година турския президент Ердоган каза, че душевните му граници се простират до Кърджали, но за първи път толкова ясно и отчетливо се казва, че Турциясе е наложило да се намеси във вътрешните работи на суверенна държава и то по една чуствителна тема, каквато е Законът за вероизповеданията, финансирането на вероизповеданията.", каза още заместничката на Нинова в БСП.
"На едно от последниет заседания на КСНС това беше наистина беше обща от темите и консенсус се постигна, свързан с националната сигурност да не се допуска външно финансиране на вероизповеданията. Законът, който беше приет вчера, според мен, не случайно изявлението на турския външен министар и приемането на второ четене на Закона за вероизповеданията, там е гарантирано държавно финансиране на вероизповеданията, но в същото време вратичката за външно финансиране под формата на дарения не е затворена и основния ни призив към премиера беше да каже оказван ли е натиск, на кого е оказван натиск. Вчера разбрахме, че са водени разговори между външния министър на Труция и външния министър на България.
В същото време, ако си спомняте от два дни много активни медийни изяви от страна на Лютви Местан и партия ДОСТ за за признаване на труско мнозинство.
Защото в изкаването си труският външен министър освен, че говори за едва ли не натиск, че бил принуден да се намеси в процеса, той казва, че Анкара ден и нощ защитава интересите на турските общности извън страната.
България е унитарна държава, нямаме различни малцинства, имаме различни вероизповедания", посочи Златева.
Тя обясни още, че държавата ни е парламентарна република, а органът, който приема закони е парламентът, а когато е постигнат консенсус по такава чувствителна тема каквато е защита на националната сигурност, като ес има предвид че от години има съмнително финансиране, има държавни институции от друга държава, която финансира вероизповедание.
Златева припомни, че е имало консенсус между политически сили да има държавно финансиране на вероизповеданията и по този начин да се намали натискът и рискът от външно финансиране на вероизповеданията.
В предложенията на второ четене е имало текст, който предлага да има дарения, но те да не бъдат дейности, които вече са финансирани чрез така наречените държавна субсидия, направен от патриотите, текст, който е бил отхвърлен.
По отношение на тези промени в Закона за вероизповеданията, още когато се обсъждаха в парламентарна комисия, ние още бяхме в парламента, ние се обявихме против.
Турция е наш, съсед, България трябва да води добросъседски отношения с всичките си съседи, вкюлчително и с Турция,тероризъм, борбата с миграцията, но когато е засегнат етническия мир.
Не може в изявление на чужд външен министър първо да каже, че е бил принуден да се намеси, и че е оказван натиск, и че ден и нощ Анкара защитава интересите на турските общности извън страната пред български мигранти.
Реиакцията на българската държава трябва да изключително остра, категорично да отрече или ако има наистина външна намеса, затова призовахме премиера да каже върху го е бил този натиск.
Затова призоваваме президента да свика Консултативния съвет по национална сигурност, да се обсъди този въпрос и до тогава да бъде наложено вето.