Чисто технологично не може да се говори, че машинният вот не може технологично осигурен – не е възможно да се подадете гласа повече от веднъж. Проблем имаше по-скоро с краткото време за работа и с нужното предварително обучение, което по места не бе извършено достатъчно адекватно за евроизборите. Това заяви пред БНР доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии към БАН, ръководител на секция „Информационни технологии в сигурноста“, цитиран от БНР.
„Човешкият фактор действително е проблем, тъй като той взема решенията и ползва машините. Що се отнася до технологията на процеса на машинно гласуване у нас, това, което ползваме, може да бъде значително по-усъвършенствано. И разбира се, че флашките не са най-доброто решение, както и крайният протокол, който е няколко метра дълъг и както проф. Константинов коментира, ако се ползва тази технология, той ще е 15 м и повече“, каза доц. Минчев в предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“.
„Чисто технически не мога да приема коментарите, че имаме възможност да манипулираме вота – имате поне 4 възможности да го контролирате, както на входа, така и на изхода. Просто процедурно нещата може да се усъвършенстват“, подчерта той.
И допълни, че сертификати за машините се издават от производителите: „Неприятно ми е, че юристи коментират чисто технологични неща и не мисля, че това е градивно“.