"Има нещо странно в това, че човечеството върви във все по-голямо използване на машините, а ние сякаш бягаме."
Това заяви професорът по право на ЕС и конституционен съдия Атанас Семов в сутрешния блок на БТВ по темата за машинното гласуване.
"В другите държави не се правят помени в Изборния кодекс всяка седмица и преди всеки избор. За местните избори ще е трудно да се ползва машинно гласуване", каза още юристът.
"Има десетки и стотици хартиени бюлетини, които също не са законни. Машинното гласуване носеше положителен обществен заряд, тъй като хората смятаха, че вотът няма да бъде манипулиран", казва Атанас Семов.
"Темата за главния прокурор е важна за всеки, защото той носи огромна власт. Има дори прекалено голяма власт за демократична държава", каза още конституционният съдия.
"Новият главен прокурор трябва да има мъжеството да преследва всеки провинил се властник и да прави всичко по закона. Новият главен прокурор трябва да е смел професионалист", завърши Атанас Семов.
Днес фондацията на името на баща му връчва наградата "Проф. Марко Семов" на БАН. Наградата ще бъде връчена от президента Румен Радев от 18 часа в големия салон на Академията.
„Това не е просто отбелязването на 80-годишнината от рождението на един български интелектуалец, който 12 години не е сред нас, а е един подходящ повод да направим едно тържество на духа. Наградата, която учредихме преди 12 години, е награда за ярко присъствие в духовния живот на нацията. Един народ без памет е народ без бъдеще. Ако не помниш достиженията и достойните личности на миналото си, ти си народ, който не може да отгледа нови достойни личности и да постигне нови достижения. Затова и тази година решихме наградата да бъде връчена на една институция и то на най-дълголетната и най-достолепната“., каза пред БНР проф. Атанас Семов, син на проф. Марко Семов. Той е и конституционен съдия, предложен от президента Румен Радев.
По думите му гръбнакът на националното оцеляване е духовността. Според него българската национална духовност се крепи преди всичко на БАН, на Софийския университет и на читалищата. Това са трите основни прешлена в оцеляването на душевността ни като народ. А това, което се прави в БАН почти без финансиране и без държавна политика, почти без усещане за значим смисъл, е тих героизъм, смята Атанас Семов. Той допълни, че в същото време се произвежда много висока наука.