Румъния е постигнала много слаб напредък в прилагането на мерки за предотвратяване на корупцията сред парламентаристи, съдии и прокурори, както и в отговора на опасенията, свързани с нейната спорна реформа на съдебната система. Това посочва антикорупционният орган на Съвета на Европа ГРЕКО в два доклада, които бяха оповестени днес, съобщава агенция "Аджерпрес".
Европейските експерти изразяват и дълбока загриженост във връзка с факта, че румънските власти са пренебрегнали напълно препоръката да се откажат от създаването на специален отдел за разследване на престъпленията в съдебната система.
ГРЕКО призовава румънските власти да предприемат решителни действия, за да постигнат осезаем резултат възможно най-скоро, се посочва в прессъобщение на Съвета на Европа. В този контекст ГРЕКО приветства изявлението на румънския премиер Виорика Дънчила от 4 юни за намерение да се откаже от спорните реформи в сферата на правосъдието.
В доклад за оценка на напредъка в прилагането на препоръките от 2015 г. за превенция на корупцията сред парламентаристи, съдии и прокурори, ГРЕКО уточнява, че Румъния е изпълнила изцяло само четири от 13 препоръки, частично са били приложени три препоръки, а неприложени са останали шест.
В последващ доклад, посветен на съдебната реформа, в рамките на спешна процедура за оценка през 2018 г., ГРЕКО посочва, че румънските власти са приложили само една от пет препоръки.
Въпреки призива на ГРЕКО, румънските власти не са се отказали от практиката да използват извънредни правителствени постановления за внасяне на важни промени в съдебната система, съобщава 24 часа.
По отношение на реформите в съдебната система ГРЕКО обръща внимание, че повечето опити на румънските власти да намалят ограниченията за някои корупционни деяния ще подкопаят сериозно борбата с корупцията, ако се превърнат в закон.
Европейските експерти критикуват липсата на действия по отношение на въвеждането на обективни критерии за назначаване и отстраняване на прокурори и за засилване на ролята на Висшия съвет на магистратурата в този процес.
Антикорупционният орган на Съвета на Европа изразява също съжаление по повод неотдавнашните законодателни промени и юриспруденцията на Конституционния съд, които засилиха ролята на изпълнителната власт в назначаването на висши прокурори.
Постоянните атаки на политици по адрес на висши прокурори, уволнението на ръководителката на Националната дирекция за борба с корупцията (Лаура Кодруца Кьовеши) и опитът за уволнение на главния прокурор (Аугустин Лазар) засилват подозренията относно реалните цели на тези изменения, приети чрез спешни процедури и без спазване на стандартите на правовата държава, се посочва в прессъобщението на Съвета на Европа.
ГРЕКО изразява дълбока загриженост по повод факта, че румънските власти са пренебрегнали изцяло препоръката да се откажат от създаването на специален отдел за разследване на престъпленията в съдебната система. В доклада се посочва, че новото законодателство включва редица изменения, касаещи назначенията и уволненията на висши прокурори, функционалната независимост на прокурорите, личната отговорност на съдиите и прокурорите, които взети заедно представляват сериозна заплаха за независимостта на съдебната система.
Имайки се предвид факта, че нивото на изпълнение на препоръките остава "общо незадоволително", Румъния ще остане в процедура по наблюдение от страна на ГРЕКО, информира още Аджерпрес, като се позовава на Съвета на Европа.