За БНР Герси Гаши, който е родом от Косово и в момента прави изследвания на политическите процеси в института „Демокрация за развитие“ в Прищина, сподели: „Мисля, че Берлинският процес трябва да ускорява изпълнението на това, което е подписано и казано от лидерите. То наистина може да промени живота на хората в положителна посока. Ще дам пример с роуминга - таксите за роуминг паднаха, защото лидерите го решиха и се подписаха под споразумението“.
В Косово се усеща известно разочарование, че когато държавата изпълни поставените от Европа изисквания, не получава обещания ѝ дивидент.
„Сега е много актуална темата за отпадането на визите. Ние работихме по изпълнение на критериите за безвизов режим и ги изпълнихме, но либерализацията на режима все още не се е случила. Ние сме единствената страна от региона, поставена в тази ситуация с необходимост от визи. Гражданите усещат това отношение от страна на ЕС. Въпреки че проучванията показват много висока подкрепа за евроинтеграцията, тя може да започне да затихва“, заяви Гаши.
Все още има европейски държави, които не признават независимостта на Косово, сред които е и Испания. На въпрос дали се притеснява от нови пречки пред евроинеграцията на Косово, ако испанецът Жозе Борел стане върховен преговарящ в следващата ЕК, Гаши отговори: „Косово отдавна е показало, че неговият път е чрез евроинтеграцията. Години наред демонстрираме, че това е мисия за нашата държава. Това, че сега на върха на европейската дипломация може да застане испанец, не означава, че ЕС ще се откаже от Косово и ще ни спре по пътя ни към еврочленство. Ако ме питате обаче дали Косово постига достатъчно голям прогрес, за да получи по-голямо доверие от Брюксел, отговорът ми е отрицателен.