Логично беше Сасоли да стане председател на Европейския парламент. Това каза за БНР преподавателят по европеистика в Софийския университет гл. ас. Вихър Георгиев. „Колегите в ЕП се опитват да завоюват позиции и пространство в процеса на вземане на решения, но може би не го правят по най-добрия начин. Това може да забави нещата, така че по-бавно да се вземат решения от тук насетне“, добави той.
От начина, по който са излъчени т. н. „водещи кандидати“ на основните европейски политически партии, на гражданите не им е станало ясно кои са тези хора, коментира Георгиев в предаването „12+3“ по „Хоризонт“.
„Ако погледнете политическата карта на държавите членки на ЕС, ще видите, че на повечето места управляват големи коалиции. Когато управляват големи коалиции, едно от нещата, които се случват, е че има бавен процес на съставяне на правителство. Това е нормално, хората го разбират, защото трябва да се напаснат много различни интереси и посоки. В този смисъл аз не мисля, че хората са чак толкова разтревожени от това, че отнема няколко дни или даже няколко седмици да бъде избран председател на Европейската комисия“.
Георгиев изтъкна, че се наблюдава подобряване на баланса между мъже и жени на висшите постове в ЕС. Той коментира, че се счита за недостатък, че Урсула фон дер Лайен не е била министър-председател на страната си – нещо традиционно за председателя на ЕК. Относно номинацията на Кристалина Георгиева за поста, той каза, че не става дума дори за наличието или липсата на подкрепа. "Понякога става дума буквално за една или две държави, които имат много категорична позиция за определен кандидат. Това също може „да обърне колата“. Наистина са сложни дискусиите и не можем да видим кой знае какви заключения, особено като не знам как са протекли тези разговори в детайл“, смята Георгиев.
Станишев сам е оттеглил номинацията си за председател на ЕП, „което най-вероятно означава, че е разбрал, че няма достатъчно подкрепа дори от собствената си група“.
Според Георгиев е „много интересно как ще се развие работата на ЕП, защото там има един по-голям паритет на големите политически сили“.