В общи линии законодателните промени за „тримата големи“ в съдебната система отговарят на изискванията и зададените препоръки на ЕК.
Това каза Мария Шишкова, зам. главен прокурор към Върховна касационна прокуратура по време на заседанието на Междуведомстената работна група във връзка с разследванията срещу „тримата големи“, предаде "Фокус".
„Мисля, че в общи линии обобщаването на така предложения проект по принцип отговаря напълно на изискванията и зададените препоръки в последния доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и оценка, който всъщност допълва и препоръките в независимия анализ на прокуратурата", посочи тя. Според нея в законопроекта не се променят основните принципи на наказателния процес и законните поводи за започване и провеждане на наказателно производство срещу тримата големи.
"Нещо повече, ако до настоящия момент препоръките на експертите от Европейската комисия по механизма за сътрудничество и оценка са били свързани главно и единствено с разследванията, касаещи действия по служба на тримата най-висши магистрати, в така предложения проект този обем на престъпление е доста по-разширен“, посочи още зам. главният прокурор. Според нея законът гарантира абсолютно равенство по отношение на тримата най-висши магистрати.
Пленумът на ВСС ще разрешава разследванията срещу председателите на ВКС, ВАС и главния прокурор с квалифицирано мнозинство от 17 гласа.
Това стана ясно по време на дебата в работната група за изготвяне на предложения за законодателни промени, засягащи разследванията срещу председателите на ВКС, ВАС и главния прокурор в Министерството на правосъдието.
Проектът за промени в НПК беше представен от министъра на правосъдието Данаил Кирилов и касае особените правила в случаите, при които има извършено умишлено престъпление от общ характер от тримата висши магистрати.
Проектът посочва, че предложението за такова разрешение от ВСС и за временно отстраняване от длъжност на "тримата големи" в съдебната система може да направи министъра на правосъдието или не по-малко от трима от членовете на съответната колегия на ВСС. То трябва да бъде придружено от подробни писмени мотиви. И да се разгледа не по-късно от седем дни от постъпването му. По време на разглеждането трябва да бъде изслушан и предложеният за временно отстраняване от длъжност.
Срокът на временното отстраняване не може да бъде по-дълъг от посочения общ срок за продължителност на разследването в НПК.
Решението на пленума на ВСС ще подлежи на обжалване в тридневен срок от постановяването му пред петчленен състав на ВАС, определен на принципа на случайния избор измежду всички съдии от този съд. Решението се постановява в седемдневен срок от постъпване на жалбата и е окончателно.
Разследването на висшите магистрати ще се извършва от прокурор от Спецпрокуратурата и Софийската градска прокуратура, според това на кой съд е подсъдно делото.
Съдът в открито заседание, в състав от трима съдии, определени на принципа на случайния избор, се произнася по обосноваността и законосъобразността на постановлението в едномесечен срок от постъпване на делото, с определение, което е окончателно. В състава на съда не могат да участват младши съдии, предвижда още проектът.