Промените в Закона за вероизповеданията, които предвиждат еднократно разсрочване на задълженията в срок до 10 години ще бъдат обсъдени на второ четене от Народното събрание. Първоначално се предвиждаше задълженията да бъдат опростени. След като се предизвика обществено недоволство финансовият министър Владислав Горанов обяви, че дълговете само ще бъдат разсрочени. Мюфтийството е натрупало малко над 8 млн. лв. дългове предимно за осигуровки на имамите. Православната църква също ще се възползва от разсрочването. БПЦ дължи малко на 150 000 лв.
Разсрочването ще стане по модела на търговските дружества. Такава процедура е разписана в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, но тя се отнася за стопански субекти и няма как да се приложи за вероизповедание. Ще бъдат фиксирани и всички основни условия. За срока за отсрочване ще тече и лихва. Ще се изисква и предварително обезпечение в размера на главницата и лихвата до крайния срок за отсрочване.
Вносителите заявяват, че промените не са опрощаване на задължения, а отсрочка, с която ще се даде възможност за спиране на всички производства, които в момента са изискуеми към част от вероизповеданията и заплатите на духовниците ще могат да бъдат изплащани. Ще се изисква и предварително обезпечение в размера на главницата и лихвата до крайния срок на отсрочване.
НАП ще е оторизирана да следи начина, по който се изпълнява цялата процедура.
Депутатите ще обсъдят на първо четене и промените в Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. Предлага се лицата, заемащи висши публични длъжности, с изключение на тези, задължени по закона за съдебната власт, в декларацията си за имущество и интереси да бъдат увеличени, както и да се увеличи определеният праг за декларираните доходи извън тези за заеманата длъжност, получени през предходната календарна година, от 1000 на над 5 хил. лева.