Планираната от България придобивка на осем изтребителя F-16 попада в тази категория.
Вчерашната нотификация до Конгреса е рутинна процедура и ние не очакваме възражение от негова страна, съобщават от посолството на САЩ в България.
"Нотификациите са въпрос на обществено достояние. Важно е да се отбележи, че цената, цитирана във формалната нотификация до Конгреса, не е окончателната цена на програмата.", обясняват още от посолството.
"Държавният департамент и Министерството на отбраната на САЩ дават възможност за горна граница във всички нотификации, в случай че чуждестранните партньори разширят обхвата на програмата извън първоначално заявеното. Това избягва необходимостта от промени в нотификацията до Конгреса и намалява времето, необходимо за приключване на чуждестранна военна продажба.
Нотификацията за продажбата на F-16 на България включва като цена на програмата 1,6 милиарда долара, но това не е крайната цена. Действителните окончателни разходи на програмата ще се основават на окончателните български изисквания.
Нотификацията, изпратена до Конгреса, е само една стъпка в процеса за чуждестранни военни продажби. След като процесът по уведомяване приключи, Министерството на отбраната на САЩ ще предостави предложение за сключване на сделка. На този етап ще започнат окончателни преговори и българското правителство може да преразгледа или предефинира изискванията, преди да се стигне до крайната цена.", завършва прессъобщението на посолството на САЩ у нас.
"Смятам, че може да се отклоним в рамките на разумното и изгодното за България – около 2 млрд. лв." Това заяви днес пред БТВ вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов във връзка със сделката за изтребителите със САЩ. Стойността на одобрената сделка е 2,9 млрд. лв. по днешния курс на долара.
"На нас се гледа като на портмоне, от страна на партньорите ни от САЩ. Те са преценили, че могат да бръкнат в портмонето и да си вземат 3 млрд. лв. за 8 изключително скъпи "прахосмукачки", заяви днес на пресконференция лидерът на АВБ Румен Петков.