"С тази тема (партийните субсидии - б.ред.)се спекулира много. Когато влязат във властта, поблитическите партии забравят за темата, харесват им тези суми. Който не се е занимавал с партийна работа може да говори, че парите са много. Парите не са достатъчни."
Това обясни в студиото на "Плюс-минус" по Нова тв политологът Георги Киряков.
Колегата му Иво Инджов посочи, че този казус има политическа, икономическа и юридическа страна.
"Трябва да се реши как ще се връщат тези пари, става дума за 14 млн., не знам дали е престъпление или нарушение, но да вземаш с два лева повече предизвиква сериозен размисъл, вскички партии са проспали този момент, може би всички са знаели, но са го проспали. Добре са им били дошли тези суми", каза Инджов.
Според него дебатът в обществото трябва да бъде отново отворен как се използват тези пари, защото някои влизат в банките за лихви, други си купуват медии, а партии, които не получават субсидии, те не могат да участват в медиите. От морална страна хората разсъждават така - те получават запалати, но в същото време получават и субсидии, и поясни, че в Германия субсидиите са много по-малки отколкото в България.
За Киряков партия, която участва в управлението на страната трябва автоматично й се намалява субсидията от 11 на 6 лв. на глас, а на невлезлите да им се увеличава субсидията, за да може да се развиват.
Инджов пък попита къде са институциите в тази тема, има юридическа страна на въпроса, трябва да се дебатира как да се финансират политическите партии, те се развращават с това.
Георги Киряков твърди, че ако бъдат намалени субсидиите на партиите, те ще вземат пари от олигархични кръгове, по-добре да имат достатъчно висока субсидия, за да не са зависими партиите.
Политологът Инджов обясни, че трябва да се даде един разумен срок за връщане на тези надвзети субсидии. Според него има необходимост от този дебат, да има разумни субсидии, но и партиите да получават микрофинансиране от своя електорат.
"Който иска да представят неговата кауза, да дарява пари. Има опасност от олигархична зависимост, но тя и сега съществува", отбеляза Инджов.
По повод оттеглянето на Мария Габрииел от евродепутатското място и оставането й като еврокомисар и дали така не е бил подменен вота на гражданите, Киряков заяви: "Кой си въобразява, че хората гласуваха за Мария Габриел, те гласуваха за Бойко Борисов като уан мен шоу, той реши изборния резултат, не е и Цветанов."
Инджов смята, че е било достойно да се каже в началото, че Габриел ще води кампанията и после ще остане еврокомисар, а сега се получава - гласуваш за Габриел, получаваш Лиляна Павлова. Но така се случи и с Меглена Кунева през 2009 г., припомни политологът.
,