Новото австрийско временно правителство, което ще работи до предсрочните избори през септември, днес положи клетва и беше натоварено със задачата да подобри имиджа на страната след политическия скандал "Ибисагейт", предаде Ройтерс.
Австрийският президент Александър ван дер Белен обяви миналата седмица, че се е спрял на председателката на Конституционния съд Бригите Бирлайн за временен канцлер, след като парламентът отстрани правителството на канцлера Себастиан Курц заради скандала с видеоматериал, взривил съюза на Курц с крайната десница.
Ван дер Белен каза, че временното правителство ще има грижата изпълнява административните си задължения, но няма да взема дългосрочни решения. Бирлайн посочи, че нейната цел е да възстанови спокойствието в австрийската политика след седмици на големи вълнения.
"Половин Европа, половината свят ни гледа след събитията от последните седмици", каза Ван дер Белен на церемонията по полагането на клетва. Той имаше предвид дискредитирането на лидера на крайната десница Хайнц-Кристиан Щрахе, принудило го да подаде оставка като вицеканцлер и предизвикало политическа криза. "Нека покажем най-добрата си страна", каза президентът пред новите министри, половината от които са жени.
След като развали коалицията си с крайнодясната Австрийска партия на свободата (АПС) заради видео, в което Щрахе обсъжда уреждането на държавни договори с жена, представила се за племенница на руски олигарх, първоначално Курц спечели битката за властта, като отстрани вътрешния министър от АПС. Това обаче накара останалите министри от АПС да напуснат кабинета. Крайната десница бързо си отмъсти, като подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Курц, внесен от опозиционните социалдемократи, и свали правителството.
Курц ще се бори за реванш на изборите наесен, а Щрахе, който се оттегли, твърди, че не е извършил нищо незаконно. Министрите, положили клетва днес, са държавни служители от кариерата, но сред тях има и такива, които са свързани с трите основни австрийски партии. Десетилетия наред висшите постове се разпределяха между двете главни центристки партии, което на практика беше двуполюсно разпределение. Това вече не е така, но високите постове в държавната администрация остават политизирани.
Бирлайн беше назначена първо за зам.-председател, а после за председател на Конституционния съд по силата на същото разпределение - коалиция между консервативната Народна партия на Курц и крайнодясната АПС.
Новият външен министър Александър Шаленберг е дипломат от кариерата, който е толкова близък на Курц, че беше в преговорния екип, подготвил през 2017 г. коалиционното споразумение с АПС. Новият вицеканцлер и министър на правосъдието Клеменс Яблонер беше високопоставен съдия, работил в канцлерството по време на ръководени от Австрийската социалдемократическа партия правителства.
Министърът на финансите Едуард Мюлер беше високопоставен държавен служител в министерството на финансите, в което се върна от частния сектор.