„Европа днес е много различна отпреди години. Част от важните приоритети за България обаче са същите като през 2005 – 2007 година, в началото на членството ни в ЕС – като присъединяването ни към Шенген, например“. Това коментира пред БНР Гергана Паси, президент на ПанЕвропа България, бивш министър по европейските въпроси, в деня, в който лидерите на страните от Европейския съюз са в румънския град Сибиу, за да обсъдят стратегическия дневен ред за следващите пет години и да приемат декларация с десетте най-важни ангажименти за развитието на ЕС за този период.
Според Паси проблемът с неприемането ни в Шенген е свързан с миграционната криза – „може би най-голямата, с която съвременна Европа се е сблъсквала“.
„Ние се справяме с този проблем, но популистките правителства в ключови европейски държави като Италия, Унгария, използват миграционната тема, която създава несигурността в съвременна Европа. Европа е сбор от народи, държави, които не се чуват една друга. Мини вариант на това нечуване видяхме в Брекзит“, каза още Гергана Паси в предаването „12+3“.
„Виждаме все повече Европа в голяма степен разделена – между Запада и Изтока. Големият въпрос е доколко различните национални интереси могат да се срещнат и да образуват едно смислено бъдещо европейско правителство, което да ни дава увереност на нас като европейски граждани, че бди над нашите интереси“.
Според Гергана Паси трудният период ще продължи и след изборите за Европейски парламент.
„Утрешният ЕП няма да е разделен по оста ляво – дясно, а по оста – про Европа и анти Европа. Ще видим много по-широка европейска коалиция вътре в ЕП и може да се окаже, че тя ще легитимира антиевропейските партии като единствена опозиция“.