"Кохезионната политика или политиката на сближаване трябва да се запази като основна политика на ЕС." Това каза за седмичното обзорно публицистично предаване „Метроном“ на Радио „Фокус“ Деница Златева, кандидат за евродепутат от листата на „БСП за България“.
Тя отбеляза, че именно това е механизмът за по-балансирано развитие на регионите и изравняване качеството на живот спрямо европейските стандарти. Според Деница Златева европейското финансиране трябва да бъде допълващо. „Трябва да има национална политика и програми и за регионално развитие, и за развитие на селата“, каза още тя.
Деница Златева подчерта, че отговорността за това е и на евродепутатите, но в по-голяма степен на националното правителство. „Затова тези избори на 26 май за нас са решаващи не само в каква посока ще се развива Европа, но и в каква посока и какви реформи ще бъдат направени в България, защото всеки в страната заслужава достоен живот“, заяви Деница Златева. Според нея най-големият проблем при усвояването на европейските средства е корупцията и затова е необходимо да има по-голяма прозрачност. „Тези средства трябва да се използват по предназначение, да има по-голяма прозрачност и публичност на процеса. Още в процеса на програмиране на средствата много точно и ясно да се определят приоритетните области на подпомагане, да определим ще имаме ли региони, които ще ползват определена бонификация при кандидатстване с проекти по различните оперативни програми. Трябва да има по-голяма прозрачност при процедурите по възлагане и при избор на изпълнител. Трябва да гарантираме, че слагаме край на тази порочна практика и на затворения цикъл от корупционни схеми“, подчерта Деница Златева.
Тя допълни, че се разчита на контролните механизми в рамките на самите управляващи програмите органи, но и на разследващите. Според Деница Златева последният пример с къщите за гости е емблематичен. „За този корупционен модел се говори повече от пет – шест години, но едва сега навлезе в разследваща фаза“, обясни тя. По думите на Деница Златева практиката показва, че голяма част от европейските средства се отклоняват и потъват в добре замислени и дълбоко реализирани корупционни схеми.