"Идеята за европейска общност отсъства в повечето от заявките на българските участници в изборите." Това каза пред БНР Милена Стефанова - доктор на политическите науки и преподавател в Катедра „Публична администрация“ във Философския факултет.
„В дискусиите в отделните държави-членки на ЕС няма да е редно да не бъдат засегнати национални проблеми, които биха могли да намерят своето решение именно чрез участието на съответната държава и гражданите й в общото европейско семейство. Не съм изненадана, че в предизборните платформи на партиите, които са се регистрирали за участие в изборите, има и национална нотка, въпреки че някои са много дразнещи“, коментира тя.
„В рамките на предизборните дебати ми се иска да видим какво българските партии ще направят, когато се присъединят към съответните партийни семейства. Ще видим какви партийни групи ще се формират в новия Европейски парламент, доколкото сме в очакване да видим тази надигаща се популистко-националистическа вълна какъв процент от местата в ЕП ще вземе“, добави Милена Стефанова.
Според нея българските партии нямат достатъчното самочувствие, за да кажат категорично на избирателите си какво възнамеряват да правят в съответните партийни семейства. Изчаквателната позиция, която често се заема от българските партии, обикновено не им носи позитиви, смята д-р Стефанова и подчерта: „Това с публичния интерес като клише, което се налага в говоренето на политиците, трябва да бъде преодоляно. Това клише е и празно от съдържание“.