Законопроектът за езика, приет днес от Върховната рада (украински парламент), не мина през достатъчно широко обществено обсъждане и е трудно да се прогнозират последиците от него за страната, заяви победителят на президентските избори в Украйна Володимир Зеленски.
Според одобрения законопроект сега всички граждани са длъжни да използват украинския език във всички области на живота. За спазването на закона ще следят "езикови инспектори", които ще могат да присъстват на заседания на всякакви държавни органи, да изискват документи от обществени организации и политически партии, а също да определят размерите на глобите, предаде ТАСС.
"Законът беше приет без предварително, достатъчно широко обществено обсъждане. В законопроекта са внесени над 2000 поправки, което говори за липса на съгласие по отделните му положения дори в Радата. Днес е трудно да се прогнозират последиците от приемането на този закон. Окончателният му текст, с всички взети предвид поправки, засега е недостъпен", написа на страницата си във Facebook Зеленски.
Новоизбраният президент обеща след встъпването си в длъжност да анализира внимателно закона, за да се убеди, че в него са спазени конституционните права и интереси на всички граждани на Украйна, а след това "да реагира в съответствие с всички конституционни пълномощия на украинския президент".
Същевременно Зеленски отбеляза, че украинският език "е единственият държавен език и с този факт не може да има никакви компромиси". Въпросът е в методите за осъществяване на зададения стратегически курс. Моята принципна позиция е, че държавата трябва да съдейства за развитието на украинския език чрез създаване на стимули и положителни примери, а не чрез забрани и наказания, усложняване на бюрократичните процедури и умножаване на чиновниците вместо намаляване на броя им, заяви новоизбраният президент.