„През всичките тези години в България се насложи едно разбиране, че участието във властта, в управлението не е вид повинност, не е вид отговорност – да свършиш нещо за обществото, а наред с всичко друго е начин за обогатяване. И хората имат това чувство и то основателно" , така комен тира скандала "Апартаментгейт" бившия министър на образованието Даниел Вълчев.
В ефира на БНР бившият заместник министър-председател заяви, че трябва да се спре практиката за изповядване на имотни сделки под реалната им цена, която се използва и от обикновените хора, но и от хората по високите етажи на властта.
„Първото нещо, което не е наред, е фактът, че и двете страни по една сделка имат интерес да изповядват, когато говорим за покупко-продажба или друг вид прехвърляне, сделката на цена, която се отличава от действителната. Първото нещо, което трябва да се направи да се помисли как това нещо да се отстрани. Това не е нормална практика в другите европейски държави. Идеята, че и двете страни излъгват фиска, не трябва да ни се виждат като нещо нормално“, посочи Вълчев.
Според него в България има твърде малко осъдителни присъди за корупция и то за не толкова значими случаи, докато усещанията на хората са, че корупцията е почти навсякъде около нас. Всичко това дава много висока чувствителност към този случай, посочи още Вълчев.