"Обхватът на скандала "Апартаментгейт" надхвърля далеч обикновените имотни сделки, той уронва държавността, уронва нашия имидж и вече се шири и в чуждите медии. Искам да е абсолютно ясно, че аз не колекционирам и не заменям апартаменти, имам само едно жилище и то е далеч отпреди да вляза в политиката, това са отчаяни опити на властта да приравни имотните проблеми на управляващите с всички жилища на българите, да изкара, че всички са маскари."
Това заяви президентът Румен Радев в предането "Панорама" на БНТ.
По повод вапърсите около неговото жилище, той поясни, че го е придобил като полковник на авиобаза, на цени еднакви от старшината до полковника. "Да търсим ли сметка на МО защо е имало жилищна политика, няма нищо общо между социалната политика на МО и забогатяването от власт, ако някой трябва да отговаря това са управляващите днес. Да отговарят на въпросите как са придобити средствата за имоти, за елитно образование на децата им", посочи още държавният глава.
"Ако искаме да сме нормална европейска държава, "Апартаментгейт" трябва да има последствия. Той носи мощен заряд на негодувание и непримиримост на хората. Това според мен е водедел и от тук зависи накъде ще тръгнем, дали ще останем общество, тънещо в корупция и безпътица, или ще тръгнем по пътя на правовата държава, с нов стил на управление и нов морал, където политиците ще живеят само от заплата.
"Апартаментгейт" е исторически шанс, не само да се изкарват имотите, но и сметките вън в офшорните компании. Медийните публикации ги изпревариха по отношение на имотите, ако ги изпреварят и със сметките навън, какво правят тези контролни органи?", попита президентът.
Той е категоричен, че фирми и имоти зад граница са нещото, което трябва да се разследва. "Аз питам и ще трябва да питаме всички и да искаме резултати.", катерогичен е държавният глава.
"Всичко е публично, това е описано точно и ясно в моята имотна декларация, но жалките напъни да бъда въвлечен в имотните далавери на властта само ме амбицират да бъда още по-непримирим всичко да излиза наяве и реалните корупционери да отиват там, където им е мястото.", отсече Румен Радев.
По отношение на свиканият КСНС за корупцията, той посочи, че самите участници в него са направили всичко, за да го обезмислят.
"Някой излиза от тук и долу започва да говори абсолютни лъжи за своя политическа пропаганда.", обясни президентът.
"Последният съвет постигна нещо много важно - показа липсата на политическа воля за реална борба с корупцията. На практика Съветът някак си показа краха на т.нар. антикорупционен модел. Партиите, вместо да се чистят сами, ревностно бранят тези хора, дори ги изкарват морални герои, заяви Радев и допълни, че те подават оставки, но остават в партиите и определят политиките на тези партии. Народното събрание абдикира от отговорността си да контролира и да вземе решение по отношение на КПКОНПИ, това издава безсилие или съучастие. В тази ситуация единствената оздравителна сила са българските граждани и разследващата журналистика.", отсече държавният глава.
Има разлика от оставки и оставки едните са доброволни, другите не са точно така.
Сега се внушава, че ако имаме добър закони орган, ще бъде панация на борбата с корупцията. Да, те могат да хващат тези, които пият от коритото, но не могат да отговорят кой пълни коритото, трябва прозрачност, трябва всички регистри да бъдат свободни за граждани, за разследваща журналистика, а това не се прави или от липса на воля или поради липса на интерес.", поясни президентът.
Той отрече да има конфликт с Иво Христов и неговото участие в листата на БСП за еворизборите, като посочи, че няма как да принудя някого на сила да отиде където и да било, защото не е в негов стил и то при положение, че се нуждае от Христов в президентството.
"Вчера освободих г-н Христов, колкото и да не искам, защото той ми е необходим тук. Това е въпрос на личен избор и аз му пожелавам успех. Аз се водя от моята си политика и принципи, които не се съгласуват с никоя партия. Няма как да прелея мое виляние в БСП", обясни държавният глава.
"Искам изборите да са прозрачни и честни и призовавам правителството да изпълни решението на парламента да осигури машини за машинно гласуване. В България процентът на недействителните бюлетини е над 6%. Това е все едно една партия да не е в парламента, това е един малък коалиционен партньор, който понякога решава. Машинното гласуване трябва да бъде гаранция за вота на българите. Докато не снижим влиянието на субективния фактор, докато има в Ютюб клипове на партийни събрания, където се вижда как партийни ръководители показва как да се произвеждат недействителни бюлетини, как да се фалшифицират избори, докато партиите издигат такива хора за кметове, аз ще продължават да настоявам за машинно, електронно, дистанционно гласуване", поясни Румен Радев.
На въпрос какъв е българският национален интерес да се запази ли стабилността или да се промени статкувото, президентът отговори:
"Коя стабилност? На сауни и персонални асансьори, на безнаказаност, на мизерните доходи и емиграцията, на топящото се население ли? Промяна, решителна и безкомпромисна."
По повод думите на премиера за "пълзяща диктатура" Радев каза:"Аз много трудно мога да изтълкувам тези думи на премиера, защото откъдето и да го погледнем една диктатура може да се осъществи само от властта. Властта в момента е г-н Борисов. Няма как един диктатор да бъде извън управлението и в същото време да бъде диктатор. Освен ако г-н Борисов не се възприема като опозиция на самия себе си и на своето управление и иска по някакъв начин да се дистанцира от собственото си управление."