"Мисля, че ще ни е необходима продължителна, търпелива и упорита работа да се наложи истината за българския исторически корен на населението от варварския дял на Македония. ", това каза Георги Първанов, президент на Р България (2002-2012), автор на предговора към документалния сборник „Илинденско- Преображенското въстание 1903 г. през погледа на европейските дипломати”.
„Настоящето издание няма за амбициозна цел да въведе в оборот нови документи и да прави грандиозни научни открития. По-скоро искаме да припомним и да „светнем“ на нашите политици и дипломати, че нещата и работата е свършена. Бих се радвал да има нови издания и нови монографии, но работата на учените е свършена. Това е наистина огромен обем прецизна работа. Тази информация се съдържа и в статистиките на многобройни учени и дипломати“, посочи Георги Първанов.
"Как така докарахме нещата дотам, че темата за Освобождението на Македония и Одринска Тракия да не може да намери място в дневния ред на българското общество". Преди броени дни излезе информация за неуспешното заседание на българо-македонската комисия, която е призвана да решава въпроси, свързани с миналото на нашите отношения“, коментира Първанов. Според него тази новина се заключава в една фраза- „Чий е Гоце Делчев?“. „По този повод, малко по-късно, външният министър на България Екатерина Захариева беше казала, че политиците са по-смели от историците. От което не се възгордях, като политик, но признавам, че бях обиден, като историк“, каза Георги Първанов. „Мисля, че това никак не е справедливо. Не само към тези, които сме тук, представители на историческото съсловие, но и за мнозина други, през годините, в това число и в последно време“, подчерта той. „