"Резултатът, който се получи с листата на БСП, може би щастлива случайност стана – е, че някак си нещата се наместиха, всеки получи по нещо, всеки би трябвало да е доволен от това, което е получил. Корнелия Нинова искаше да се разграничи от определени политики на ПЕС, които много ясно се подкрепят и олицетворяват от Сергей Станишев – това, според мен, се случи: той беше достатъчно ясно посочен, дистанциран от челото на листата." Така политологът Александър Маринов коментира листата на БСП пред радио "Фокус".
"От друга страна, вътрешнопартийната опозиция също получи резултат – предложението на председателя не бе прието, беше гласувано, листата беше разместена, Станишев влезе в тази листа на избираемо място също, предполагам. Така че и опозицията взе своята малка победа. Самият Станишев също предполагам, че в края на краищата трябва да е доволен и да спре да ожалва пространството. Следователно мисля, че до този момент нещата се развиха максимално щастливо с оглед на очерталата се ситуация. Бих казал, че можеше да бъде и много по-зле. Въпросът е, дали сега те ще мирясат, извинявам се за грубия израз, поне временно ще забравят дрязгите си, ще се сплотят и като отбор ще се хвърлят в предизборната борба. Би трябвало да разбират, че това е добре за всички засегнати страни, че трябва поне малко да обуздаят нетърпимостта си и да се опитат да постигнат възможно най-добър резултат – това е еднакво добре за всички тях, освен ако някой не смята, че по-валиден е принципът: колкото зле, толкова по-добре. Надявам се, че няма да направят тази глупост. Но това си е въпрос на БСП, в края на краищата те ще решат. Според мен, разумното поведение е сега да наложат мораториум, ако мога да се изразя, на страстите, да се мобилизират да постигнат максимално добър резултат, а след това ясно е, че резултат от изборите ще има ролята на катализатор на вътрешнопартийните процеси, каквито и да са тези резултати", допълни Маринов.
"Ясно е, че ако БСП загуби изборите, на Корнелия Нинова ще е много трудно да удържи положението си, позицията си, каквито и уговорки да прави сега. От друга страна, ако БСП спечели изборите, макар и с 1 глас, това ще бетонира нейната позиция и респективно аргументите на нейните опоненти ще бъдат силно отслабени. Естествено, БСП би трябвало да мисли за много други неща – за предстоящите местни избори, които са сигурни, за много вероятните предсрочни парламентарни избори, и ако отново проиграе шансовете си, а те са много сериозни с оглед на ситуацията в страната и кризата при управляващите, няма повече на кого да се сърди. Ако втори път след 2017 година пропусне тези отлични възможности да спечели, просто да се сърди на себе си. Аз смятам, че това е ясно за всеки здравомислещ човек", каза Маринов.
"Най-малкото е ясно, че хората, които подкрепят линията на Корнелия Нинова, едва ли биха говорили в един глас със Сергей Станишев. Друга е темата, че според мен, те не би трябвало да преекспонират тази различия, би трябвало някак си да се договорят какво да говорят. Има достатъчно неща, които би трябвало да се кажат без да се засягат най-болезнените теми. Очакваме да чуем, доколко ще бъде убедителна листата на БСП, най-водещите й представители, какви послания ще отправят от гледна точка на процесите в Европейския съюз, и най-вече от гледна точка на начина, по който България участва в функционирането на Съюза", уточни Маринов.
На въпрос каква ще е съдбата на Статегическия съвет при президента Радев, чийто председател е Иво Христов след неговото влизане в листатат на БСП, Маринов отговори: "Нищо не се променя в съдбата на Стратегическия съвет и не би трябвало да се промени от напускането на един или друг човек. Беше потвърдено, в сряда президентът потвърди, че ще проведем редовно планираното си заседание другата седмица. Има си дневен ред, има си работа, която трябва да се върши. Така че аз не очаквам никакви сътресения. Напротив, смятам, че Стратегическият съвет ще набира скорост, ще започне да участва по-активно в обществени дискусии. Разбира се, не искам да кажа, че това ще се дължи на факта, че г-н Христов е напуснал – не, в никакъв случай. Просто съветът си работи нормално, и тези резултати от неговата работа скоро ще станат видими. вече беше заявено достатъчно ясно за интелигентните хора, беше заявено от президента, че това е лично решение на Иво Христов. Тоест, не бива да се спекулира с твърдения от рода, че президентът е пратил Иво Христов да помага на БСП. Президентът не би го направил, първо, защото не би пратил някого насила, второ, защото няма никаква логика той да помага на БСП. БСП е партия, участва в избори като партия, президентът има други правомощия, други задачи, според мен. Така че г-н Христов в един момент очевидно е преценил, че иска да поеме нов път самостоятелен, политически път, което е разбираемо. Той е интелигентен, ерудиран човек, смятам, че би могъл да бъде полезен в Европейския парламент, да бъде полезен за България. Аз също му желая като познати, колеги, желая му успех. И толкова. Оттук нататък, така да се каже, нашите пътища се разделят. Г-н Христов влиза в Европарламента като представител на една партия, ние продължаваме да работим като Стратегически съвет към държавния глава, който е надпартиен", каза Маринов.