"Мирът изчезна от публичното пространство вече 30 години – изложбата „Войната и мирът в образи“ го връща на дневен ред. Това каза за радио „Фокус“ Пламена Заячка - втора в евролистата на партията, председател на АБВ-Младежи и на инициативния комитет за създаване на Световното движение за мир, което дава идеята за тази изложба. Тя ще бъде представена днес от 11.00 часа във фоайето на БАН и ще остане там само около два дни, за да бъде видяна и на други места след това.
Въпреки че намирането на творбите е било голямо предизвикателство, тъй като мирът почти не намира място и в изкуството, изложбата събира 13 творби от петима художници, допълни Заячка. „Първият ни художник е Мирчо Колешев – неговите творби са свързани с войната в Бейрут през 1982 година, както и за предупреждението, дадено от атомната бомба над Хирошима. Имаме картина на художника Красимир Люцканов за последствията от войната с разрушеното културно наследство и традиции. Друга картина е на художника Преслав Кършовски, изобразяваща гара Бойчиновци. Имаме картини и от художника Георги Иванов, както и от Христо Христов – надеждата с нейния символ бялата лястовица и феникса – последствията от войната и възраждането. Има и по-мрачни картини, които изобразяват другата страна на войната – смъртта и костниците като тази в мавзолея в Плевен“, разказа тя.
Според Пламена Заячка сме свидетели на нарастваща надпревара на въоръжаването, силна милитаризация в световен мащаб, както и над 60 войни между повече от 100 държави след края на Втората световна война. Уж живеем в мирно време, а всъщност не е така, обърна внимание тя и уточни, че след нарастване на напрежението и в Европа темата за мира трябва да се постави на дневен ред в обществото.