Еврокомисията стартира дискусия относно това как да се повиши ефикасността на вземането на решения на равнище ЕС в социалната сфера.
Повечето области на социалната политика, в които ЕС има правомощия за действие, вече подлежат на гласуване с квалифицирано мнозинство. Благодарение на това през годините беше прието всеобхватно законодателство на ЕС в социалната сфера, като значителни допълнителни стъпки бяха осъществени в рамките на сегашната Комисия. Въпреки това за много ограничен брой области все още се изисква единодушие сред държавите — членки на ЕС, и се прилагат специални законодателни процедури, при които ролята на Европейския парламент при вземането на решения не е равностойна на тази на Съвета. Фактът, че в някои свързани области на политиката съществуват както гласуване с квалифицирано мнозинство, така и гласуване с единодушие, доведе до неравномерно развитие на достиженията на правото на ЕС в областта на социалната политика.
С това съобщение Комисията стартира дебат относно засиленото използване на гласуването с квалифицирано мнозинство в областта на социалната политика, с което вземането на решения ще стане по-навременно, гъвкаво и ефикасно в областите, в които ЕС вече има правомощия за действие. Тази възможност е предвидена в Договорите за ЕС за няколко конкретни области чрез т.нар. клаузи за преход. Тези клаузи позволяват преминаване от гласуване с единодушие към гласуване с квалифицирано мнозинство при определени обстоятелства