БСП и „Демократична България” внесоха предложение за изменение в Изборния кодекс. Темата коментираха Цветелина Пенева от Обществения съвет към ЦИК и Александър Андреев, бивш председател на ЦИК, в ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.
Пенева каза, че от ДБ предлагат нов начин на преброяване на гласовете - не в секционните комисии. Тя допълни, че идеята е подобна на тази на БСП за експериментално машинно броене от отделни от ЦИК комисии.
„БСП предлага да се запази машинното гласуване във вида, в който е в момента. Машините ще отпечатват бюлетини, които ще се събират в отделни избирателни кутии. После те ще бъдат преброявани в преброителните центрове отделно от хартиените бюлетини”, обясни още експертът.
„ДБ предлага да бъдат формирани преброителни центрове, но те да бъдат създадени на база 20 000 избиратели, а не 30 000, както предлага БСП, и в тях да се броят само хартиените бюлетини. Идеята е да се върне машинното отчитане на резултатите на избирателите, които са гласували на машини. Машинният протокол е техника, която доказа, че може да бъде достоверна”, поясни Пенева.
„Тук трябва да направим следната разлика: едното е експерименталното машинно преброяване, а другото са преброителните комисии, които да броят вместо секционните. Те трябва да бъдат образувани на определен брой избиратели – 30 000 души, а за броенето на местните избори следва да бъде на базата на съответната община”, обясни Андреев.
„Не бих могъл да кажа, че отчитането на резултатите от машинното гласуване може да бъде точно от гледна точка на паметта, тъй като нямаме анализ откъде идва разминаването между бюлетините, които са преброени от машинното гласуване, и протоколите, в които се вижда разлика от паметта”, смята Андреев.
Пенева посочи, че „БСП предлага на следващите избори да се брои ръчно от комисии, а в някои от тях - и от машини, осигурени от Министерския съвет, т.е. да се започне автоматизация на ръчното броене, което да стане повсеместно.
Андреев допълни, че такава промяна означава още едни машини ще трябва да броят вота и те са различни от онези, които отчитат машинното гласуване в момента.
По думите на Пенева, ако се въведат преброителни центрове, то първо трябва да се проведе експеримент как ще работят те. „Рискът да се въведе механизъм, който да не работи добре, е много голям”, подчерта тя. И допълни, че по тази тема трябва да има широка дискусия.
Андреев каза, че трябва да се прецени и какво време ще е необходимо за това преброяване.