Служебното правителство с министър-председател Димитър Главчев публикува отчет на работата си, съобщи правителствената пресслужба, цитирана от БТА.
На 9 април първият служебен кабинет с министър-председател Димитър Главчев встъпи в длъжност. След като не беше съставено редовно правителство, вторият служебен кабинет с премиер Димитър Главчев положи клетва пред парламента на 27 август.
Избори
Служебното правителство изпълни професионално, прозрачно и в отличен диалог с Централната избирателна комисия всички свои ангажименти според Изборния кодекс относно организационно-техническата подготовка на парламентарните избори на 27 октомври 2024 г. Осигурени бяха над 100 млн. лева, необходими за организацията и провеждането на вота, се казва в отчета.
Проведените на 27 октомври избори са най-проверяваните досега – безпрецедентно голям брой машини преминаха извадкова проверка - 3306. За сравнение при предходните избори са проверени 664 машини. Правителството осигури двойно повече специалисти от държавната администрация за извършване на проверките – над 50. Връщането на доверието на гражданите в машините беше ключов приоритет за служебното правителство. Показателно е, че на тези избори гласоподавателите, избрали да дадат своя вот с машина, се е повишил с близо 220 000 в сравнение с предходните. Успешно бяха проведени и изборите в чужбина, отчитат от кабинета.
Вътрешни работи
България стана пълноправен член на Шенген.
От днес България вече е пълноправен член на Шенгенското пространство. На 12 декември миналата година Съветът на Европейския съюз (ЕС) реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат, припомня още БТА. България и Румъния очакват присъединяването си към Шенген от 2010 г., когато Съветът на ЕС отчете, че са изпълнени законовите изисквания. В последвалите години, въпреки тази оценка и многократните призиви на Европейската комисия (ЕК) и Европейския парламент (ЕП), в Съвета на ЕС не бе постигнато необходимото единодушие.
През месец октомври премиерът Димитър Главчев инициира оглед на преградното съоръжение по българо-турската граница, от който стана ясно, че компрометирани участъци по оградата не се допускат. Ремонтни екипи ежедневно обхождат преградното съоръжение и където е необходимо, реагират незабавно, като включително подсилват конкретните участъци. От началото на годината досега граничните полицаи са предотвратили над 44 000 опита на мигранти да влязат незаконно в страната.
Външна политика
Благодарение на навременната реакция на правителството България беше една от първите държави, която проведе успешна евакуация на всички български граждани и техните семейства, желаещи да напуснат Ливан.
Продължиха и последователните усилия за оказване на многоизмерна подкрепа на Украйна – хуманитарна, политическа, дипломатическа, военна, социално-икономическа, вкл. усилия по подготовка на възстановяването на страната с акцент върху сътрудничеството в ключови сфери.
България е изпратила осем пакета с въоръжение, техника и боеприпаси на Украйна, всички са стриктно в съответствие с решенията на Народното събрание, каза в началото на септември служебният министър на отбраната Атанас Запрянов.
В рамките на заседанието на Европейския съвет през декември се очакваше Димитър Главчев и украинският президент Володимир Зеленски да подпишат Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността. Документът не беше подписан, след като Димитър Главчев поиска решение на Народното събрание, но депутатите не го гласуваха.
Продължиха също целенасочените усилия за търсене на решение за казуса със задържаните в Йемен двама българи, членове на екипажа на отвлечения от „Ансар Аллах“ в Червено море кораб „Галакси Лийдър“, припомнят от правителствената пресслужба.
Здравеопазване
Дейностите по реализиране на проекта за Национална детска болница продължиха да се изпълняват в съкратени срокове, теренът е готов за строителство предсрочно, какъвто ангажимент пое служебното правителство. Приет е и планът за структурата и капацитета на лечебното заведение – предвижда се в болницата да има 440 легла, разпределени в 26 клиники и отделения, включително детска психиатрия, генетична лаборатория, нуклеарна медицина и физиотерапия и рехабилитация. След броени месеци трябва да стартира и строителството, така че през 2028 година България да има функционираща Национална детска болница.
През изминалата година бе даден старт на HEMS системата за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха. До момента са реализирани над 40 успешни мисии.
Регионално развитие
Започна основният ремонт на Дунав мост при Русе след 70 години експлоатация. Възобновено беше строителството на около 52 км от АМ „Хемус“. Работи се активно по изграждането на новия първокласен път Видин-Ботевград.
Стартирани бяха спешни мерки за борба с безводието в страната. Взе се решение да се размрази проектът за изграждане на яз. „Черни Осъм“ за Плевен и Ловеч. Приключи строителството на яз. „Луда Яна“ и пречиствателната станция за питейни води към него и започна завиряването. Осигурени са и 15 млн. лв. за ремонт на водопроводната мрежа на Омуртаг. В спешен порядък бе решен проблемът с недостига на питейна вода за Кочериново.
Открит беше реконструираният ГКПП “Калотина” – първият голям ремонт на пункта от 30 години насам. Статистиката показва ръст на товарния трафик от почти 30% в тази точка за последните пет години. Пунктовете в страната са проектирани да поемат трафик от 2.5 млн. превозни средства годишно, а само през 2023 г. са преминали 4.5 милиона, с тенденция до 2029 г. да нараснат до 10 милиона. Затова правителството предприема мерки с цел облекчаване на трафика по всички гранични пунктове. Преди три месеца кабинетът започна действия за разширяването на пунктовете при Малко Търново и Капитан Андреево, като целта е всички да бъдат реконструирани.
Земеделие
Близо 1,6 млрд. лева бяха разплатени в подкрепа на земеделските стопани.
В момента отворени за кандидатстване са шестте процедури за проектни предложения за нови, малки и млади стопани, иновации, групи и организации на производителите и облагородяване на селските райони. Финансирането е на обща стойност над 1 млрд. и 278 млн. лв., като над 1 млрд. лв. ще бъдат насочени към развитие на общините в селските райони.
В началото на 2025 г. ще стартира приемът по подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР) за новия период 2023 – 2027 г.
Изготвен е План за възстановяване на опожарените през 2024 г. горски територии. Държавните предприятия ще възстановяват приоритетно опожарените площи в близост до населени места и ерозирани терени.
Работи се по проект за изграждането на нов полигон и 25 ракетни площадки за борба с градушките, с цел уплътняване на вече съществуващата противоградова защита и въвеждане на изцяло нова противоградна зона в Северна България. Предстои пилотно внедряване на наземни генератори със сребърен йодид в две зони на територията на страната, където не е позволено да се използват ракети и самолетен способ.
Енергетика
От началото на октомври започна търговска експлоатация на терминала за втечнен природен газ в Александруполис, Гърция, в който българската страна, чрез „Булгартрансгаз“ има дял от 20%. Терминалът осигурява достъп до надеждни източници като САЩ, Катар, Египет и др., гарантирайки конкурентни доставки за българските потребители.
За първи път в своята петдесетгодишна история през месец май АЕЦ „Козлодуй“ заработи с алтернативно гориво. В 5-ти блок на атомната електроцентрала бяха заредени първите 43 касети с алтернативен тип гориво, произведено от американската „Уестингхаус“. Уестингхаус Електрик Къмпани и АЕЦ „Козлодуй“ подписаха и договор за анализи на безопасността за лицензиране на алтернативно ядрено гориво за 6-ти блок на централата.
Приключи ремонтът на втория хидроагрегат на най-голямата батерия в региона - ПАВЕЦ „Чаира“.
Осигурено беше финансиране за миньорите от комплекс „Марица изток“ по политиките за плавна и справедлива трансформация към нисковъглеродна енергетика.
Транспорт
Подписани са договори за доставка на общо 25 нови електрически мотрисни влака. Двадесет от тях са финансирани със средства по Плана за възстановяване и устойчивост, а други пет – от Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027. Възложител на двата договора е Министерството на транспорта и съобщенията, а изпълнител - консорциум „Шкода Транспортейшън и Шкода Вагонка“. Стойността на подвижния състав е 640 млн. лева, а срокът за доставка е 2 години. Предвижда се мотрисите да обслужват пътниците по най-дългите жп направления в страната - София-Бургас, София-Варна и София-Русе, както и в по-къси разстояния като София-Драгоман.
В изпълнение на Плана за преструктуриране на „Български пощи“ ЕАД, одобрен от Европейската комисия, е подписан протоколът за увеличение на капитала на дружеството с 50 млн. лв. По този начин „Български пощи“ ЕАД вече не е предприятие в затруднено положение и има възможността да получава от държавния бюджет действително доказаните разходи за изпълнение на възложените услуги от общ икономически интерес. Изпратено е уведомление пред ЕК за държавна помощ за изпълнението на универсалната пощенска услуга.
Околна среда
Изпълнени са изискванията за присъединяване на България в част „Околна среда“ към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Приключи общественото обсъждане на Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ 2022 - 2027 г.) за четирите района за басейново управление и консултациите по Морска стратегия на Република България. След разглеждане от Висшия експертен екологичен съвет на Докладите за екологична оценка с приложени към тях доклади за оценка на степента на въздействие към плановете и стратегията, е в ход междуведомствено съгласуване за приемането им от Министерския съвет.
България посрещна 112 национални делегации в София за 61-ата сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата към ООН, организирана от МОСВ. На конференцията на ООН за климата СОР29 в Баку затвърдихме силната позиция на страната ни в климатичната политика.
Икономика
Предприети бяха стъпки за развитие и модернизиране на Държавното млекопреработвателно предприятие „Ел Би Булгарикум“ ЕАД. Наред с това дружеството започна изграждането на Научно изследователска лаборатория от най-високо технологично ниво заедно с японската компания „Мейджи“.
През отчетния период дружествата от групата на „Национална компания индустриални зони“ ЕАД към Министерството на икономиката и индустрията привлякоха инвестиции на обща стойност от над 450 млн. лв., които ще разкрият близо 1300 нови работни места.
Наред с това „Национална компания индустриални зони“ ЕАД стартира проекти за модернизация и развитие на държавните индустриални зони по проекти на обща стойност за близо 9 млн. лв.
Иновации и растеж
За насърчителни мерки от бюджета на Министерството на иновациите и растежа е осигурена подкрепа в размер на над 40 млн. лв. С тези средства се подпомагат дружества, чиито инвестиции са в размер на близо 350 млн. лв. и предвиждат над 850 нови работни места.
По отношение на насърчаване на иновациите МИР продължава да подкрепя с безвъзмездни средства българските компании. 531 фирми получават безвъзмездно 218 млн. лв. за внедряване на иновации по програмата „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“.
Образование
Сключени са договори с 2168 училища и центрове за подкрепа за личностно развитие за изграждане на STEM кабинети. България е единствената държава, която е договорила средства за създаването на образователна STEM среда в 100% от институциите в образователната ни система по Плана за възстановяване и устойчивост. Предстои и стартиране на строителството на Национален STEM център.
Приключиха международните олимпиади и състезания за настоящата година. За първи път Министерството на образованието и науката изцяло пое подготовката на отборите. За тази цел бяха отпуснати почти 1 млн. лева за организиране и провеждане на международните, европейските и балканските олимпиади, а българските олимпийци завоюваха над 90 медала.
През годината на три пъти се предоставиха допълнителни средства за увеличение на възнагражденията на персонала и за увеличение на стипендиите на докторантите в общ размер на 234 млн. лв., с което предоставеният ресурс за държавните висши училища надхвърли 1,041 млрд. лв. Заедно с това са осигурени и 200 млн. лв. за ремонт на студентските общежития.
Социална политика
Минималната заплата ще се повиши на 1077 лв. от 1 януари 2025 г. Размерът ѝ ще се увеличи с 15,4% или със 144 лв. спрямо сегашната ѝ стойност. По-високият размер на минималната работна заплата ще допринесе за намаляване на бедността сред работещите, ще повиши покупателната способност на най-нискодоходните групи от пазара на труда и ще увеличи мотивацията на работната сила за включване в заетост.
На близо 340 000 домакинства до момента са отпуснати помощи за отопление от 554 лв. за предстоящия зимен сезон. Броят им е с около 15 000 повече в сравнение с миналата зима. 330 000 пенсионери получиха по 100 лева Коледни добавки.
Финанси
Министерството на финансите обезпечи финансирането на всички разходи за нормалното функциониране на държавата.
Правителството прие протоколно решение за организацията на заключителния етап от подготовката на законопроектите за държавния бюджет на Република България за 2025 г., за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. и за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. Съгласно Решението служебният кабинет внесе трите законопроекта в парламента след конституирането на 51-ото Народно събрание.
Институциите продължиха интензивната подготовка за въвеждане на еврото за национална валута в България. Съгласно тазгодишните Конвергентни доклади България изпълнява три от четирите числови критерия за членство в еврозоната, като не изпълнява единствено критерия за ценова стабилност. Изпълнението и на инфлационния критерий ще е предпоставка България да поиска изготвянето на извънредни Конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка.
Правосъдие
Започна работа по необходимите изменения и допълнения в Закона за съдебната власт (ЗСВ). На първото заседание на работната група на 3 октомври министър Мария Павлова подчерта, че МП държи фокусът да бъде върху идеите на съдебната власт и очаква предложенията на действащите магистрати. Министерството на правосъдието обобщи всички постъпили становища.
Отбрана
Увеличи се броят на кандидатите за военна служба, продължава последователната политика за повишаване на бюджета за отбрана до 2,5 %. От 1 ноември са увеличени порционните пари от 200 лв. на 300 лв. От януари трудовите възнаграждения се очаква да нараснат с 30 %, а за някои категории от войнишкия състав и повече.
Туризъм
По данни на НСИ от месец януари до края на месец септември 2024 г. в страната са влезли рекордният брой от 10,7 милиона чуждестранни посетители. Това е с 200 хиляди повече туристи от броя на посетилите страната чужденци за най-добрата до сега 2019 г.
Култура
През тази година страната ни подготви национални номинации за включване в представителния списък на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството следните досиета: „Гайди и гайдарско свирене в България – предаване на знания и умения“, което ще се разглежда през 2025 г.
Спорт
Министерството на младежта и спорта изравни еднократните парични награди на атлети – медалисти и призьори от световни и европейски първенства за мъже и жени в спортове, включени в програмата на паралимпийските игри, с премиите на медалистите и призьорите в олимпийски спортове от световни и европейски първенства за мъже и жени.