Microsoft обвини Google, че финансира прокси кампания, целяща да я дискредитира в очите на регулаторните органи и политиците в Европейския съюз и извън него.
В публикация в блога си, написана от Рима Алайли, заместник главен юрисконсулт на компанията, Microsoft твърди, че гигантът в търсенето е положил „много усилия, за да прикрие своето участие, финансиране и контрол“ на Open Cloud Coalition. Това е група от „доставчици на облачни услуги, лидери в индустрията и заинтересовани страни“, която твърди, че се ангажира да се застъпва за „справедлива, конкурентна и отворена индустрия за облачни услуги в Обединеното кралство и ЕС“.
Според Microsoft Google е наела лобистка агенция в Европа, която да създаде и управлява организацията, както и „шепа“ европейски доставчици на облачни услуги, които да се явят като публично лице на скоро стартиращата кампания. Компанията твърди, че Google планира да се „представи като член на задната седалка“ на Open Cloud Coalition, а не като неин лидер и основен финансов благодетел.
Като пример Microsoft посочва документ за набиране на персонал, в който не се споменава заявената принадлежност на Google към групата. Технологичният гигант отбелязва и участието на Ники Стюард, който е съавтор на жалба срещу Microsoft и Amazon Web Services в рамките на текущото антитръстово разследване на пазара на облачни услуги в Обединеното кралство.
„Остава да се види какво е предложила Google на по-малките компании, за да се присъединят, било то под формата на парични средства или отстъпки“, казват от Microsoft.
От там добавят, че един от доставчиците на облачни услуги, с които Google се е свързал за присъединяване към Open Cloud Coalition, твърди, че гигантът в търсенето ще насочи групата да атакува „бизнеса на Microsoft с изчисления в облак в Европейския съюз и Обединеното кралство“.
„Много организации публично изразихме загрижеността си относно лицензирането на облачните услуги на Microsoft. Ние и много други смятаме, че антиконкурентните практики на Microsoft блокират клиентите и създават негативни ефекти надолу по веригата, които оказват влияние върху киберсигурността, иновациите и избора“, посочва пред Engadget говорител на Google.
Що се отнася до причините, поради които Google би предприела необичайни мерки за финансиране на подобна кампания, Microsoft посочва неотдавнашното засилване на регулаторния контрол върху бизнеса на компанията с търсене, реклама и магазини за мобилни приложения. По данни на Microsoft Google е изправена пред поне 24 антитръстови разследвания в световен мащаб, включително разследване на Министерството на правосъдието на САЩ, което може да доведе до потенциално разпадане на компанията.
„Никога през последните две десетилетия монополите на Google в областта на търсенето, цифровата реклама и магазините за мобилни приложения не са били изправени пред такава съгласувана и решителна заплаха, както днес“, пише Алайли. „В момент, в който Google трябва да се съсредоточи върху решаването на легитимни въпроси относно бизнеса си, тя насочва огромните си ресурси към събарянето на други. Разочароващо е, че при положение, че основата на техния бизнес е застрашена, те се опитват да подсилят своята услуга за изчисления в облак - Google Cloud Platform - като атакуват нашата.“
Обвиненията идват, след като според съобщенията Google се е опитала да провали антитръстовото споразумение, което Microsoft е договорила с организацията на доставчиците на облачни услуги Cloud Infrastructure Services Providers in Europe (CISPE). През юли Bloomberg съобщи, че Google е предложила на групата 470 млн. евро, за да продължи съдебния процес срещу нейния конкурент. От CISPE в крайна сметка са отхвърлили предложението.
Тъй като през последните години ръстът на приходите на Google от цифрови реклами се забави, компанията все по-често се обръща към пазара на облачни услуги, за да поеме изоставането. През 2023 г. бизнесът на Google с облачни услуги за първи път излезе на печалба. През първото тримесечие на тази то отчете печалба от 900 млн. долара.